Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Nė Macworld u paraqit Macbook Pro i ri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Nė Macworld u paraqit Macbook Pro i ri   7/1/2009, 23:44

Nė panairin e sivjetmė Macworld kompania Apple ka paraqitur edhe paketat e re softuerike iLife e iWork si dhe modelin e ri tė laptopit Macbook Pro me ekran 17 inēėsh.


Pas paralajmėrimeve se bėhet fjalė pėr Macworldin e fundit, pritjet zakonisht tė mėdha qė e rrethojnė kėtė panair kishin rėnė. Nė pajtim me kėtė, Apple nuk ka paraqitur asgjė revolucionare, derisa produkti mė interesant i ri ėshtė pikėrisht laptopi 17 inēėsh - Macbook Pro.

Ky laptop paraqet majėn e ofertės sė Apple, e ai dallohet sipas rezolucionit prej 1920 x 1200 pikselash me ekran pa shkėlqim, qė do tė gėzojė ata tė cilėt nuk mund tė durojnė ekranet reflektuese tė cilėt kohėve tė fundit pėr ndonjė arsye bizare po integrohen nė shumicėn e laptopėve.
Sa i pėrket lidhjeve nė tė janė tri porte USB, ai Mini DisplayPort dhe FireWire 800. Ajo qė gjendet nė vet laptopin ėshtė bukur standarde: procesorėt mė tė ri C2D nga prodhuesi Intel, deri nė 8 GB RAM memorie dhe pėrzgjedhja nė mes tė njė vargu tė kartelave grafike NVIDIA. Interesante ėshtė bateria, e cila nuk mund tė ndėrrohet, por sipas Apple ajo mund tė furnizojė laptopin pėr tetė orė rresht dhe tė pėrballojė rreth 1.000 mbushje.

Nga risitė softuerike nė tė gjendet edhe versioni i ri paketės sė programeve pėr pėrdoruesit shtėpiak iLife 09 si dhe paketės pėr zyre iWork 09. Nė mesin e risive mė interesantja duket tė jetė iWork.com, versioni online i iWork i cili paraqet pandan pėr Google Docs dhe me vete sjell mundėsinė e ruajtjes sė dhėnave online, pėrpunimin dhe shkėmbimin e dokumenteve.Nė fund, ja vlen tė pėrkujtohen thashethemet e ndryshme tė cilat e kanė rrethuar Macworldin e sivjetmė, e tė cilat nuk kanė ngjarė: nuk ka iPhone Nano, nuk ka Mac Mini tė ri e as iMac, e nuk ka qenė as vet Steve Jobs tė cilit nuk po i ecėn mbarė puna me shėndet.

Megjithatė, kompanisė Apple po i ecėn mirė, rezultatet afariste janė tė shkėlqyera (nė 2008 janė shitur 9.7 milionė kompjuterė Mac), prandaj prej tyre edhe nė tė ardhmen mund tė presim produkte tė shkėlqyera dhe interesante.

www.apple.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nė Macworld u paraqit Macbook Pro i ri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: