Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kremrat hidratuese dhe kanceri i lėkurės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Kremrat hidratuese dhe kanceri i lėkurės   7/1/2009, 23:38

Kremrat hidratuese tė cilat ēdo ditė i pėrdorin miliona njerėz kanė shtuar rrezikun pėr zhvillimin e llojeve tė ndryshme tė kancerit tė lėkurės.Hulumtimet e realizuara nga njė grup shkencėtarėsh nė Universitetit Rutgers nė New Jersey kanė treguar se kremrat hidratuese kanė shtuar veprimin kancerogjen tė rrezeve tė diellit, gjegjėsisht tė rrezeve ultravjollce, ndaj tė cilave janė ekspozuar minjtė eksperimentalė.

Eksperimentet janė realizuar nė atė mėnyrė qė minjtė janė ekspozuar ndaj njė sasie tė madhe te rrezeve ultravjollce, aq sa njeriu mund tė absorbojė gjatė jetės sė tij, dhe pastaj janė lyer me kremra hidratues. Rezultatet kanė treguar se kėto kremra kanė rritur rrezikun pėr shfaqjen e ndonjė lloji tė tumorit pėr 69%.

Pas kėtij eksperimentimi, autorėt e studimit kanė pohuar se nė tė ardhmen veprimi negativ i kėtyre kremrave duhet tė vėrtetohet edhe te njeriu. Ndėrsa deri sa tė ndodh kjo ata rekomandojnė qė kėta kremra duhet tė pėrdoren sa mė rrallė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kremrat hidratuese dhe kanceri i lėkurės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: