Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Adhuruesit e pornografisė janė depresivė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Adhuruesit e pornografisė janė depresivė   7/1/2009, 23:37

Personat tė cilėt rregullisht vizitojnė sajtet pornografike, janė tipa mė depresivė dhe mė anksiozė se tė tjerėt. Megjithatė nuk ėshtė vėrtetuar nėse, pikėrisht gjendja depresive dhe e ankthit, i shtyn ata ta konsumojnė pornografine, ose ndodh e kundėrta.Personat tė cilėt kalojnė shumė kohė nė faqet e internetit, tė cilat kanė pėrmbajtje pornografike janė tė prirė mė tepėr qė tė kalojnė nė depresion, njoftojnė shkencėtarėt australianė.

Ata kanė studiuar mbi 1.300 vullnetarė nė Melbourne, tė cilėt kanė qėndruar mė shumė se 12 orė nė faqet pornografike tė internetit. Ndėrsa rezultatet kanė treguar se mė shumė se njė e katėrta e tyre (mė shumė se 25%) vuanin nga shenjat klinike tė depresionit.

Tridhjetė pėr qind e tyre kishin nivel tė lartė tė ankthit, ndėrsa 35% kishin tė zhvilluar njė shkallė tė caktuar stresi, nga vlera mesatare deri nė njė shkallė tė larė. Prania e ankthit dhe stresit ka qenė nė proporcion me kohėn e kaluar nėpėr faqet pornografike: sa mė gjatė qė kanė pėrcjellė kėto sajte aq mė tė shprehura kanė qenė simptomat dhe shenjat e anksiozitetit dhe stresit.

Mirėpo ky studim nuk ka arritur ta zbulojė nėse personat anksiozė dhe depresivė janė tė prirė ndaj pornografisė, ose nėse ndodh e kundėrta, se pornografia nxit paraqitjen e stresit, ankthit dhe depresionit.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Adhuruesit e pornografisė janė depresivė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: