Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Infeksionet e rrugėve tė frymėmarrjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Infeksionet e rrugėve tė frymėmarrjes   7/1/2009, 23:37

Dimri dhe ditėt me lagėshti, rritin numrin e tė infektuarve me infeksione tė rrugėve tė frymėmarrjes, ndėrsa kjo ndodh si pasojė e rėnies sė imunitetit dhe ndikimit tė kushteve sezonale pėr favorizimin e zhvillimit tė infeksioneve virale.Infeksionet virale rrugėve tė frymėmarrjes janė shkaku mė i shpeshtė i sėmundjeve te njeriu (si te fėmijėt po ashtu edhe tek tė rriturit). Kėto infeksione janė infeksione ngjitėse. Bartja e tyre bėhet nga personi i sėmurė te i shėndoshi, me anė tė spėrklave tė ajrit ku gjendet virusi.

Nga infeksionet e traktit respirator rrezikohen tė gjitha grupmoshat. Megjithatė rreziku kryesor ekziston te tė sėmurėt me sėmundje kronike, nė radhė tė parė tė mushkėrive, pastaj me sėmundje tė rėnda tė zemrės, sėmundje tė gjakut dhe tė sėmurėt me sėmundje tė tjera kronike si dhe me imunodeficiencė.

Kėto infeksione mund tė jen tė lehta, tė mesme ose tė rėnda. Mund tė shfaqen pneumonitė e ndryshme virale te fėmijėt tė cilėt mund tė jenė si komplikime tė gripit ose parainfluencės, bronkiti, bronkioliti, format e rėnda tė pneumonisė tė cilat mund tė shkaktojė pamjaftueshmėri respiratore.

Pasqyra klinike tek infeksionet virale karakterizohet me shkuarje tė hundėve, dhimbje ne fyt, kollitje, plogėshti, kokėdhimbje, dhimbje tė muskujve, ethe, temperaturė etj., ndėrsa nė rastet mė tė rėnda edhe vėshtirėsi nė frymėmarrje.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Infeksionet e rrugėve tė frymėmarrjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: