Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ndotėsit e ndryshėm zvogėlojnė numrin e spermatozoideve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Ndotėsit e ndryshėm zvogėlojnė numrin e spermatozoideve   7/1/2009, 23:36

Vitet e fundit, studimet e ndryshme tregojnė njė shkallė tė uljes sė aftėsive riprodhuese tė meshkujve nė moshė tė mesme, si dhe ekzistojnė tė dhėna pėr rritje tė numri tė sėmurėve me kancer tė testiseve.
Ekspertėt pohojnė se kjo ndodh si rezultat i substancave kimike tė pranishme gati nė tė gjitha produktet e pėrdorimit tė pėrditshėm, si dhe ato tė cilat pėrdoren pėr zbutjen e plastikės, tė cilat veprojnė direkt nė organizėm, duke shkaktuar ndryshime nė sistemin hormonal.

Nė dy dekadat e fundit, shkencėtarėt francezė kanė llogaritur se vetėm kryeqytetasit e Francės kanė tė zvogėluar pėr 40% numrin e spermatozoideve, ndėrsa spermatozoidet ekzistuese kanė formė tė ērregullt si edhe lėvizshmėri mė tė vogėl.

Produktet e ndryshme kozmetike, sapunėt, parfumet, kremrat, substancat e pranishme nė plastikė etj., kanė ndikim negativ nė numrin e qelizave seksuale mashkullore, dhe nė kėtė mėnyrė zvogėlojnė aftėsinė riprodhuese tė tyre. Kėshtu, shumė spitale nė Francė, duke pasur parasysh se produktet e lartpėrmendura mund tė kenė ndikim te foshnja e palindur ende (fetusi), kanė vendosur disa rregulla tė cilat e ndalojnė pėrdorimin e kėtyre substancave edhe gjatė shtatzėnisė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ndotėsit e ndryshėm zvogėlojnė numrin e spermatozoideve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: