Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mungesa kronike e gjumit sėmundje e kohės moderne

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Mungesa kronike e gjumit sėmundje e kohės moderne   7/1/2009, 23:33

Nė kohėn moderne njerėzit flenė mė pak se kurrė, ndėrsa fajtori kryesor ėshtė mėnyra dhe stili jetėsor i kohės sė sotme. Edhe pse mungesėn e gjumit mund ta kompensojmė gjatė vikendeve, megjithatė pasojat tė cilat i lė pagjumėsia nė shėndet, do tė vėrejmė mė vonė.Njė hulumtim i realizuar kėtė vit nė SHBA ka treguar se tė rriturit flenė mesatarisht 6 orė e 48 minuta brenda natės, pavarėsisht se rekomandimet shkencore janė qė njeriu tė flejė tetė orė nė ditė.

Njė tjetėr element negativ sa i takon fjetjes, ėshtė koha e gjumit. Shuam njerėz si pasojė e mėnyrės sė tyre jetėsore, nuk flenė tėrė natėn ndėrsa flenė ditėn. Duke pasur parasysh faktin qė gjumi mė kualitativ bėhet natėn, kjo mėnyrė jetėsore mund tė shkaktojė ndryshime metabolike. Shkencėtarėt kėtė veti e kanė emėrtuar si “sindroma e shtyrjes sė gjumit”.

Nė kohėn kur jetojmė, nė shumė vende tė botės ekziston e ashtuquajtura “bulimi a gjumit”. Kjo ėshtė gjendje e tillė kur njeriu fle mesatarisht pesė apo gjashtė orė nė ditė ,ndėrsa gjumin e humbur e kompenson gjatė vikendeve. Njė veprim i tillė aktualisht ėshtė i pranueshėm edhe pėr mjekėt, pasi qė ata nuk e dinė se ēka ndodh me njė person, i cili mund tė jetojė me vite tė tėra nė mungesė kronike tė gjumit.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Mungesa kronike e gjumit sėmundje e kohės moderne
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: