Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Konsumimi i njė veze ēdo mėngjes ėshtė i dėmshėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Konsumimi i njė veze ēdo mėngjes ėshtė i dėmshėm   7/1/2009, 23:33

Ekspertėt pohojnė se konsumimi madje i vetėm njė veze nė ditė mund tė shkaktojė diabet.Edhe pse ekziston mendimi se vezėt janė tė shėndetshme pėr shkak se janė pėrplot me vitamina, njė studim mė i ri i realizuar nga shkencėtarėt nė Boston, ka treguar se nuk ėshtė tamam ashtu.

Studimi ka pėrfshirė analizėn e 57.000 participantėve, femra dhe meshkuj, ndėrsa rezultatet kanė treguar se konsumimi i vetėm njė veze nė ditė shton rrezikun pėr zhvillimin e diabetit pėr 60% te meshkujt dhe pėr 77% te femrat.

Diabeti ėshtė njėra nga sėmundjet mė tė pėrhapura nė botėn bashkėkohore, ndėrsa shkaktohet si rezultat i njė ērregullimi, i cili shkakton rritjen e nivelit tė sheqerit nė gjak.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Konsumimi i njė veze ēdo mėngjes ėshtė i dėmshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: