Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Piperina rregullon disponimin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Piperina rregullon disponimin   7/1/2009, 23:32

Piperina ėshtė alkaloidi kryesor i piperit tė zi, tė cilit edhe i vishen shumė efekte farmakologjike, si antiinflamator, analgjetik ndėrsa parandalon edhe tė thatin nė stomak.Hulumtimet e reja laboratorike nė minj ia pėrshkruajnė kėsaj substanceje edhe njė efekt tė rėndėsishėm, atė antidepresiv. Gjatė eksperimenteve ėshtė vėrejtur pėrmirėsim i funksioneve konjitive (njohėse).

Por, para se nė treg tė paraqitet ushqimi funksional me piperin pėr disponim tė mirė, duket tė bėhet edhe disa hulumtime shtesė, pasi disa studime tė tjera, tė zhvilluara po ashtu nė kafshė eksperimentale, kanė treguar se piperina mund tė jetė edhe toksike pėr sistemin reproduktiv mashkullor.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Piperina rregullon disponimin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: