Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Anoreksia, ērregullim psikik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Anoreksia, ērregullim psikik   7/1/2009, 23:31

Rreth dhjetė milionė gra e njė milion burra nė SHBA vuajnė nga anoreksia, qė shkaktohet nga gjendja psikike. Megjithėse ky ērregullim vihet re mė shumė nė vendet perėndimore, edhe njerėzit nė vendet nė zhvillim vuajnė prej saj.Pamjet e modeleve nė revista janė imazhe qė ndikojnė mėnyrėn se si gratė e vajzat shohin veten e tyre. Duke parė kėto imazhe tė bukurisė, edhe ato duan tė duken elegante. Studimet tregojnė se 80% e vajzave dhe grave amerikane janė tė pakėnaqura me trupin e tyre. Megjithėse shumė prej tyre nuk preken nga anoreksia.

Anoreksia ėshtė njė sėmundje psikike dhe mund tė ketė pasoja vdekjeprurėse. Njerėzit e prekur prej saj mendojnė se janė mbipeshė edhe nėse kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Ata nuk hanė dhe e stėrmundojnė trupin me ushtrime fizike.

Anoreksia mund tė ēojė nė kequshqyerje, osteoporozė dhe probleme nė zemėr. Anoreksia mund ta shtyjė pacientin edhe nė vdekje tė parakohshme ose vetėvrasje.

Toni Saiber e kuptoi se kishte nevojė pėr ndihmė kur doli nga gjendja e komės e shkaktuar nga anoreksia. Ajo thotė se kur njeriu fillon tė bjerė nga pesha, ai/ajo mbushet me njė ndjenjė euforie dhe kjo bėn tė mos ndalet.

Ekspertėt thonė se shkaktarė tė anoreksisė janė pasiguria apo mungesa e besimit nė vetvete, vėshtirėsitė nė marrėdhėnie me tė tjerėt si dhe trysnia kulturore.

Anoreksia ėshtė e vėshtirė pėr t’u trajtuar. Ekspertėt thonė se vetėm 25% e pacientėve me anoreksi mund tė trajtohen suksesshėm, nėse trajtimi fillon nė kohė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Anoreksia, ērregullim psikik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: