Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Ushqimi yndyror dhe truri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Ushqimi yndyror dhe truri   7/1/2009, 23:30

Edhe pse ndoshta njerėzit nuk janė tė vetėdijshėm pėr sasinė e yndyrave qė konsumojnė nė njė periudhė tė caktuar kohore, por truri vetvetiu regjistron gjithēka qė pranon organizmi.Shkencėtarėt kanė zbuluar njė lloj lipoidi prodhimi i tė cilit shtohet nė sistemin tretės me rastin e konsumimit tė ushqimit tė yndyrshėm. Ky lipoid quhet N-acilfosfatidiletanolamin ose NAPE, i cili nga zorrėt depėrton nė qarkullimin e gjakut dhe shkon drejt nė tru.

Forma mė e pasur e lipoidit NAPE supozohet tė jetė faktor rregullues i konsumimit tė yndyrave, madje edhe atėherė kur ajo merret nė ndonjė rrugė ndėrmjetėse. Nė kėtė mėnyrė shkencėtarėt mendojnė se do tė mund tė krijonin njė lloj mjekimi me anė tė rritjes sė nivelit tė lipoidit NAPE qė do tė sillte deri te njė metodė e re e trajtimit tė mbipeshės.

Eksperimentimet e deritanishme janė realizuar te minjtė, tė cilėve u ėshtė dhėnė pesė ditė rresht NAPE, ndėrsa kjo ka rezultuar me zvogėlimin e konsumimit tė ushqimit dhe rėnien e peshės trupore. Edhe dhėnia me anė tė infuzionit direkt nė tru ka rezultuar me zvogėlimin e futjes sė kalorive nė organizmin e miut.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ushqimi yndyror dhe truri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: