Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Diabetikė hani peshk

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Diabetikė hani peshk   7/1/2009, 23:27

Sėmundjet e veshkave janė komplikime tė shpeshta te personat tė cilėt vuajnė nga diabeti, sidomos tek ata me diabet tip 2.Nė njė studim tė realizuar nga Universiteti i Cambridge, janė analizuar disa participantė, njė numėr prej tė cilėve kanė vuajtur nga sėmundja e sheqerit. Nga pjesėmarrėsit nė studim ėshtė kėrkuar qė tė hanė ushqime tė caktuara, dhe secili ka treguar pėr llojin e ushqimit qė ka zgjedhur.

Rezultatet kanė treguar se pacientėt e sėmurė nga diabeti, tė cilėt kishin ngrėnė peshk sė paku dy herė nė javė, kishin qenė mė pak tė rrezikuar pėr t’u sėmurė nga sėmundjet e veshkave (kanė pasur mė pak proteina nė urinė- njė element tregues i dėmtimit tė veshkave).

Pacientėt tjerė qė vuanin nga diabeti dhe nuk kanė konsumuar peshk kanė qenė shumė mė tė rrezikuar pėr tė zhvilluar komplikime nė veshka nė krahasim me ata tė cilėt kanė konsumuar peshk (raporti 18% : 8%).


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Diabetikė hani peshk
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: