Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mbi Kosovė Po Lind Dielli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Mbi Kosovė Po Lind Dielli   29/12/2008, 19:25

MBI KOSOVĖ PO LIND DIELLI


Mbi Kosovė po lind dielli,
Kaltėsirė qė nga qielli.
E venitur re e zezė,
Bie lirė e bukur rrezė.

Hapu,hapu tokė e ngjeshur,
Horizontin shih' me lule veshur.
Tė ka rėn' mbi flet' e farė,
Fillėmirė e fillėmbarė.

Tehu,tehu errėsirė e murguar,
Jakė, jakė dritė pėr t'na ndriēuar.
Dit' fatbardhe e uruar,
Nė kėt' mot' ka mbleruar.

Mbaj nė krahė tė bardh pėllumb,
Njollė e zezė tash po i humb.
Let fluturoj i lirė tek ti;
Mbaj nė zemėr thellė nė gji.

Gėzohu, gėzohu o Kosovarė,
Se po lind dit' e mbarė.
Gėzohu motėr e Shqipėrisė,
Se po lind' zonjė e mirėsisė.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: Mbi Kosovė Po Lind Dielli   29/12/2008, 19:25

A mė ndigjon o malli im i zhuritur!
Me dhimbje sėrish tė thėrras nga thellėsia,
O Tokė e vaditun shekullit tė gjatė,
Me gjak e me eshtra qė kėrkoj Liria!

Unė njė vocrrak i yti, i tretun kėsaj bote,
Pa shtėpi, pa strehė, pa liri nė Atdhe…
Nėpėr gjamė e gjėmime tė vajit tė shpirtit,
Po tė thėrras unė sot e tė them: Ku je ?!

E di` se si Truall qėndron nė mes t’ballkanit,
Ti zemėr e Atdheut e tokėve tė Ilirisė!
Po ku mė je ti o popull, o tokė e pėrgjakur
Qė thirre nėpėr flakė emrin e Lirisė?!

Ētė gjeti ty o Kosovė martire, bijt e bijat ku janė ?!
Kur sot ty sėrish po tė qesin nė treg…
E bixhoz po luajnė me ty si atėherė…
Kur gjymtyret ti prenė e tė ndanė me Nanė !

Ēpo bėjnė politikanėt e tu, „Doktorėt, Profesorėt…
Analistė, Gazetarė, Biznesmenė“ e tė tjerė pseudo…ēfarė janė…?!
Ēpo bėjnė ata qė mi ke vėnė nė kyre ?!
Pėr pamvarsinė tėnde, vallė ēfarė thonė?!

Ēfarė thonė pra bijtė e tu qė mi ke mbi krye…
Kur Europa i lėshon fjalet si nė mejhanė...:
“Qė Kosova tė jetė prap nėn Serbi…”
pėr ato deklarata turpi, bijtė e tu, ēfarė bėjnė ?!

Ai` kryeparlamentari, vetė Presidenti,
Kryeministėr-pari, dhe Parlamenti,
Intelektualė e tė tjerė, tė graduarit „Doktorra“…
Pse heshtin e nuk flasin, por rrijnė si kodosha?!

***
Oh, asgjė nuk thanė, asgjė nuk bėnė,
As nuk do tė bėjnė, kėtė mirė e di!
Veē ofshamė e popullit pėr njerėzit e vrarė,
Do tė ndigjohet shekujve tė veshur nė tė zi!

Kosovė, Kosovė, unė ta shoh prap lotin...
Gjamėn e vajtimin ta shoh nė sy si atėherė…
Fabrikat e sllavisė po e terin barotin...
Racizmat po i stėrvisin qė tė tė vijnė nė derė...!

Si shefa e drejtues tė autonomisė,
Do tė vijnė ata me maska tė reja…
Tė gjoja integrimit tė shtetit tė Serbisė,
Nė Europėn kurvė, he’ kėtė e vraftė Rrufeja!

E pastaj Kosovė, shikoj krerėt qė mbi krye ke sot,
Se si nė Beograd kafėn e turpit do ta pinė…
Biles nė darkė tė madhe tė fitores sllave,
Vallėn gisht pėr gisht “Doktorrat” do ta shtrijnė…

E vashat Kosovare, nanat qė qėndrojnė
Krenare pėr bijtė e vrarė nė emėr tė lirisė...
Rrobėn e pėrjetshme tė zise do ta harrnojnė,
Dhe vorreve tė Heronjėve vajtimi do tė nisė...!

Ehhh` rinia jonė, jetimėt, bijtė e luftėtarėve...,
Udhėve tė botės do tė tresin sėrish mėrgimtarė…
Sepse shpirti i tyre nuk do tė mundet ta durojė,
Atė shkelje tė gjakut tė Etėrve tė vrarė !

Kosovė, Kosovė, tė shoh tė tradhėtuar si mos mė zi!
Nga klyshėt e tradhėtisė tė etur pėr tituj e lavdi
Qė pas premtimesh tinzare nga shokė e miqasi…,
Po nėnshkruajnė nė heshtje, qė ty tė lėnė “nėn” Serbi!

Ehhh, atyre po mu raftė njė pikė bash pėrmbi sy!
E kurr, as vorret mbrėnda mos i laēin !
Politikanėve e tė gjithėve ēfarė sot mi ke nė kyre!
Nėse ata pamvarsinė pėr ty urgjent nuk e thėrrasin!

E nėse Europa pamvarėsinė nuk ka me ta ligjėrue,
Si shtet mė vehte, Si popull Kosovar nė pėrgjithsi,
As vetė Europa nuk do tė jetė kurrė e bashkueme
As nuk do tė ketė kurrė paqe, as drejtėsi !

E t`gjithė tė ligat ballkanit dhe Europės mbarė,
Ja sjellin racizmat e sllavit e tė grekofilisė,
Tė cilėt i kanė miqt deri dhe ndėr Shqiptarė
Qė Tiranės e Prishtinės mė rrijnė tuj u kapėrdisė !

Kosovė, Kosovė, mos qoftė e thėnė qė tė heshtė e drejta!
E bota aq mizore mos me u kallzue,
Pėr gjakun qė shkoj krojeve si lumė pa u ndalė,
Pėr atė pamvarsi qė po shkon tuj tu largue!

Dhashtė zoti qė krenė nė Europė dhe nė Shqiptari
U bashkofshin bashkė nė vepra e mendime…
Dhe ta dhaēin ty tė lumėn pamvarsi,
Si shėnjė qytetrimi edhe pėr Europėn nė lindje!

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Mbi Kosovė Po Lind Dielli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Poezia :: Poezi Kombėtare-
Kėrce tek: