Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Poezi Dashurije nga ProfessionaL

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Te Pyes???   29/12/2008, 03:40

Te pyes,ku po shkojme?
Me thua,s“e di!
Me pyet ,pse jetojme?
Pergjigjen s“e di.
E prap te ledhatoj floket e zi
Te puth te perqafoj,
E te strngoj ne gji
Te dua,te them ,
Te dua a e di
Te puth ne buze,
Me puth dhe ti.
E pastaj,heshtje,qetesi
Dy zemra degjohen
Here une here ti,
Te dua,degjohet perseri.
Keshtu vazhdojme ne pafundesi
Here te prek une,here me ndez ti.
Dy zemrat tashme jane bere nje
Valle a s“eshte kjo dashuri!!
Te pyes,pse jeton
Me thua,per ty
Me pyet c“fare do?
Te them... te dua vetem ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Pseeee.....:(:(   29/12/2008, 03:41

Kaloj dita dhe nata
pa te degjuar zerin ty
pse o jeta ime
luan me ndjenjat e mia ti
pse o ender me turturo
pse o zemer me lendo
pse o drite e syve te mi
ste bje ndermend per mua
pse me len gjith naten
poezi me dhimbje e lot
duke krijuar
kte poezi e shkruaj me lot
ne oret e vona yjet shikoj
sikur ato me shoqerojne
per nje cast syt e mi nuk lotojne
por prap mbushem ne vaj
se ti per mua nuk ke mall.
nuk dua vaj as gezim
dua te tret shpirtin tim
dua te tretem ete zhdukem
kur tme kerkosh te mos dukem
te mos kujtohet as emri im
sepse shiun e ktheve ne lot
te dal nga syt e mI
mos kerko me lotet se ku kane rene
ose dheu ku me ka zene
mos kerko buzen e etur
sepse ajo me tash ka vdekur
mos kerko me syt qe kan lotuar
mos kerko doren qe te ka ledhatuar
floket qe ke pergedhelur
mos kerko fjalet sepse
tashme ato jane tretur.


Edituar pėr herė tė fundit nga ProfessionaL nė 29/12/2008, 03:41, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: I Lumi Zot   29/12/2008, 03:41

I lumi zot pse me denon
Me atE qE dua smE bashkon
VetEm atE e du nE jet
Zemra pa te me eshte e shkret
Te lutem i lumi zot
Te na bashkosh per jete e mot
Zemra per te gjith mon vajton
Vetem me te do te jetoj
Nese vdekja nga jeta me ndan
Nje zog i shkret tme vajton
Gjith mon mbeta me lot ne sy
Me shkoj jeta ne vetmi
Hens se bukur i perngjan
Zemra ime vetem ty te don
I lumi zot dot na munso
Deri ne vdekje me te te jetoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: E don dashurine??   29/12/2008, 03:43

Nėse e don Bukurin, atėher mos mė duaj mua,
sepse ka tjer qė jan mė tė bukura se unė.
Nėse e don menqurin, atėher mos mė duaj mua,
sepse ka tjer qė jan mė tė menqur se unė.
Nėse e don pasuri, atėher mos mė duaj mua,
sepse ka tjer qė jan mė tė pasur se unė.
Por nėse e don dashurin, atėher duam vėtėm mua,
sepse nuk ka asnjė qė tė dashuron mė shum se unė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Dy Pika Loti...   29/12/2008, 03:44

Dy pika loti, me rrodhen nga syte
Mbi letren qe po shkruaja, me rane
Thelle me tronditen, ne shpirte
Shpejte, nga letra u thane.

Mbi fjalen, ku qe shkruar "Te dua"
Pikat e lotit tim, rane
U treten me bojen e shkruar
Ku nje shenje te vogel, lane.

Pra me boje dhe me lot
Ti shkruajta ty, keto fjale
Nga ketu larg, ku s'te shoh dot
E ku te kujtoj me shume mall.

U bene kohe, qe jam larguar
E ne zemer, vazhdoj te te mbaj
Ndoshta, edhe te kam lenduar
Te lutem, besome se une s'kam faj.

Kur letren, ti ta marresh
Lexoje ne vetmi
Dhe lotet, qe do te derdhesh
Mos te ti shohe, njeri!!!...


Edituar pėr herė tė fundit nga ProfessionaL nė 29/12/2008, 03:44, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : !!!)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Me Thuaj Ku Gabova?   29/12/2008, 03:44

Me thuaj ku gabova?
a pse per ty jetova?
pse zemren ty ta fala?
a pse lotet per ty kurr si ndala?!

me thuaj ku gabova?
qe ti me le ne vetmi
a e mendon kenaqesi?
lotin qe kam ne sy!

me thuaj ku gabova?
qfare mekati kam bera?
qe kjo dashuri u shua
per te duart ne zjarr i vera ..

me thuaj ku gabova?
qe smunda te mbaj
pa dashur ty te humba
tash mbeta vetem te qaj ...

keshtu e paska pasur
fundi per ty e mua
e di se tash ja thua tjetrit
fjalen e embel,,TE DUA''
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Ndenjat Per Ty ...   29/12/2008, 03:45

Derisa isha e vetmuar
me vuajtje e lot ne sy
te takova rastesisht
dhe krijova ndenja per ty

mirpo ne zemren tende
menjehere mu mbyll porta
kur veq ndenjat e mia
u bene shum te forta

skisha force qe te tregoj
dhe e mbajta ne fshehtesi
mendova se kjo do te hidheroj
dhe do te mbes prap me lot ne sy

te endrrova per qdo nate
qdo dite ne mendje ty te kisha
nata sme jepte qetesi
me mendime ne ty isha

ku je tani qe ste shoh
thua se nuk ka mundesi
nese kjo eshte e vertete
ok ok ska rendesi

vjen dita kur te shprehi ty
kete te mjere dashuri
mirpo qfare pergjigje marr
qe me le perjet me lot ne sy


Edituar pėr herė tė fundit nga ProfessionaL nė 29/12/2008, 03:46, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Mallkimi   29/12/2008, 03:46

O zot te lutem ndoshta me ndihmon
Se dashuria me braktisi pergjithmon
Te lutem o zot vetem per dicka
Per ate qe desha me shume per gjithcka
Kam per ty vec lutje lutje dhe shprese
Verboje ate qe po me ben te vdese
Merrja driten e syve qe mos te shohe me
Mpija te gjitha eshtrat qe te mbetet sakat
Le te veje i dashuri ta perkedhel ne shtrat
Shurdhoja edhe veshet qe mos te degjoj
Mpiksja edhe gjqkun qe mos te rroj
Le ta marrin veshe te gjithe ata qe mashtrojne
Kudo qe te fshihen mallkimi ti ndeshkoj
Ndaj mallkoj qe te vdesesh edhe pse te dua fort
E di qe ti ke vdekur dhe askush s’te ka me ne bote..??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Mos me le!   29/12/2008, 03:46

Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ai
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend!!!!!!!!!!!!!!!!!
TE dua.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Nuk qenka lehte   29/12/2008, 03:48

Nuk qenka lehte me qen shum e dashuruar
dhe mos me pas rast te shoh gjdo dite
nga nje dite do te ipsha gjdo gje !
vetem te jem para syve te tu
dhe te perqafoja vetem disa minuta.
Gjdo here e ndjej veten te pa kompletuar
me duket se nje pjes e trupit tim me mungon
kur nuk jam me ty!
e di tani ashtu duhet te jete
vetem nuk me behet prap lehte
Gjdo dite pa ty
vetem e mendoj te kaluaren me ty
qe ma ke dhuruar ne jete
te kaluaren qe me ka mar malli.......shume
Por mos haro se te dua shume
dhe mendoj per ty!
dhe i numroj gjdo minut
deri sa te bashkohemi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Nuk kam menduar!   29/12/2008, 03:49

Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise
ma bere zemren shkrume.
Ku e kam dashurine
a fhua kush ma mori
perpiqem e digjem
pyes pse me treadhetoi!


Pse femra e zeze lind e vuan
pse dashuria eshte per te shkrumuar!
o zot me trego rrugen e dashurise
o zot me ndihmo dhe bisedo me mua?
ta qaj hallin tim se sa fort e dua
se vetem ti mundesh te me ndimosh
qe shpyrtin tim te ma sherosh....!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Dashuria Yte   29/12/2008, 03:49

Dashurin Tende E Kujtoj
Ne Zemer Do Ta Mbaj
Un i Gezuar Kam Me Qen
Kur Kam Me Te Puthur
Dhuroma Dashurin
Dhuroma Bukurin Tende
Besom Se Nuk Mundem
Te Jetoj Pa Ty
Ti Je Ne Zemren Time
E Kenaqur,
Ti Je Ylli i Im
I Cili Ndrycon Per Mua
Me Dhemb Zemra
Pa Dashurin Tende
Edhe Ti Do Te Ishe E Gezuar
Kur Do Te Me Kishe Puthur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Zhgenjimi   29/12/2008, 03:50

U zhgenjeva sa shpejt nga ty
se ti me fole se te dua shpirt
Se per mua je si flori
Te dashurova qe me shikim te
pare qe ate ēast nga zemra
Nuk te kam ndare Me bere per
Vete te ndiqja hap pas hapi
Dhe me braktise ne meshir te fatit
Nuk ka vajze tjeter qe te zevendeson
Te dua vetem ty valle a e kupton
dal ne dritare po syte me jane thare
Shoh vendin Kur rrin bashke dhe me
Vjen per te qare nga zemra ime fillon
te pikoj gjak me thuaj ti te drejten
Te dhimbsem ndo pak Me vjen zor Nga
Vetja Qe rashe ne dashuri Mundohem
Te fsheh por ne sy dallohet ky trishtim
Ska emer tjeter veē fjale Zhgenjim
Te dua shume e dashura ime dhe pse jam
me zemer te copetuar dhe te them prape te dua ???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Kur mendoj per ty   29/12/2008, 03:50

Dhe ethe shpirtri leshon
Mendoj per qenjen me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.
Kur mendoj per ata sy te bukur
Dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.
Kur me ty bisedoj dhe heshti
Dhe dridhem kur me flet ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.
Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj
Ti me shterngon aq forte prane vetes
Dhe un ngadal peshperis te dashuroj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Quhet Dashuri !   29/12/2008, 03:50

Me fal qe te dua kaq shume
Me fal qe ne zemer te lendoj
Me fal por eshte teper vone
Nuk mundem un ty te harroj
Me fal qe te bera padashur
Per mua pa qellim te mendosh
Me fal qe te bera per mua
Poezi me dhimbje te krijosh
Me fal por njeriu prandaj vuan
Te dashuroj nje njeri si ti
Ti thaje lotet pa kaluar qerrpikun
Dhe kur te prek buzet te quhet (dashuri)
Me fal por nuk te them te dua
Nuk dua me puthje nga ty
Ato jane vec dhimbje per zemren
Ato me bejne te ndihem njeri
Por un njeri nuk dua me te jem
Nuk dua un me te flas per dashurin
Sepse ti me nxore nga zemra
Pa ty jeta ime s'ka kuptim
Me fal qe prap po te lendoj
Me fal qe perjete do te dua
Me fal por nuk e di si behet
Me nje njeri te cmendur si mua
I cmendur se tregoj te verteten
I cmendur se jam i sinqerte
Se ty te dua me shume se nje jete
Me fal per te metat e mia
Me fal qe te dhash nje shekull dashuri
Por jeta I ka keto padrejtesi
Jeta me solli tek ti
Dhe ti si nje qenie e pafaj
Si nje engjell me zemer te vrare
Ti ke dicka te vecante
Ti ke shume lote te pathare
Me ne fund arrita
Te te kthej buzeqeshjen perseri
Ashtu sic ti ma ktheve mua
Dhe me bere te ndihem njeri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Dy Zemra Te Lenduara   29/12/2008, 03:51

Nuk e di a'e din "Ti" por ja une te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loj
Dy te rije
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te VERTET.
Dhe tash jam ne MES TE LUMIT
me nje anije te lodhur ,,,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te AGOJ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Mos u dorėzo   29/12/2008, 03:51

Kur gjėrat shkojnė keq siē ndodh, nganjėherė
Kur rruga qė shkel, duket kodrės pėrpjetė
Kur tė adhurat janė tė vogla, dhe xhebat bosh
Ti dėshiron tė qeshėsh, por duhet tė vajtosh,
Kur detyrimet tė shtypin poshtė nga pak
Pusho, nėse duhet, por mos u dorėzo.
Mos u tėrhiq edhe pse hapi ėshtė i ngadaltė
Duhet tė ecėsh para me njė shtysė tjetėr
Suksesi ėshtė dėshtim i kthyer pėrbrenda
Ngjyra e argjendtė e reve tė dyshimit,
Dhe kurrė s'mund tė shohėsh sa afėr je,
Mund tė jesh afėr edhe pse duket larg
Kėshtu pra lufto kur je goditur mė rėndė
Kur gjėrat shkojnė keq
mos u dorėzo!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Ende e ndjej pranin tėnde   29/12/2008, 03:52

Ndjehem e ēuditshme
Mė duket se ē'do ditė tė jetės sime
E kam kaluar me ty.
Kam ndjenjėn se tė kam pranė,
kam ndjenjėn se ti ende po mė mbron pėrtej asaj
largėsie tė pafund.
Unė ende po jetoj me ty,por nuk e di a po jeton edhe ti me mua.?
As drita e diellit nuk mi ka verbuar sytė
sa mi ka verbuar shkėlqimi i syve tė tu.

Ah!!!!
Sa mė mungon ai shkėlqim.
Mė mungon aq sa mė mungon ti.
Nėse dashuria ėshtė kaq e ē'mueshme
pse Zoti e nderpreu atė.?
Mė mungon zėri yt ėngjėllor
Kam shumė nostalgji pėr aromėn e lėkurės tėnde,
mė shumė se ē'do gjė mė mungon ajo.

Sot ndjehem e ēuditshme,
sepse kam gabuar shumė herė me ty.
Tė kam bėrė tė ndihesh keq,
e pėr ēudi asnjėherė nuk jam penduar mė shumė se sot,
dhe sot mė shumė se kurrė po ndjej nostalgji pėr Ty......

Tė humba pėrgjithmonė por ende e ndjej pranin tėnde tek unė ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Ah moj jete!!!   29/12/2008, 03:53

Nuk tė dua mė, o jetė,
as nuk dua nė ty tė rrojė,
ngase je e pavėrtetė,
e pėrse nė ty tė jetoj?

Tani se dua as dritėn e diellit,
se dua mė as dashurinė!
edhe nėse jetoj nė zjarr tė tmerrit,
mė nė ty s'dua tė rri.

Mos vajtoni as ju oj qyqe tė mjera,
se s'dua t'ju dėgjoj as zėrin mė,
se lumturinė mė mori era,
e nė kėtė jetė mė askund vend nuk zė.

Po bėjė lutje, e pse o Zot s'mė dėgjon,
po e thėrras vdekjen, e pse nuk vjen?
E ēka o jetė tani nga unė kėrkon,
kur e gjithė rininė mė shkatėrron?!

Mjaft o jetė mė mundove,
s'mė le vend askund nė kėtė botė,
mjaft dhembje mė shkaktove,
e dhembjen time e dėshmojnė kėta lotė.

O, mos ago as ti o dritė,
se mė shumė mė pėlqen nata,
errėsirėn tani jam duke e pritė,
ngase kurrė lumturi nė kėtė jetė nuk pata.

Ah sikur ta dije, se sa tė urrej,
t'ma merrje shpirtin kėtu tek shkruaj,
qė ti s'mė do mua, unė e vėrej,
e pėrse mė lė qė tė vuaj?

Ka kohė qė po tė kėrkoj,
e askund nuk tė gjej,
nė ēdo vend po gjurmoj,
Vallė?! Ku je mshef?

Po! Tek unė nuk pate mėshirė,
qė nė kėtė moshė ta urrej jetėn,
tė vdes ndoshta ėshtė mė mirė,
nga ky tmerr ta shpėtojė vehtėn.

Mos ke mėshirė pėr mua,
eja e mė shpėto,
se jetėn mė se dua,
tė lutem, mos mė tradhėto.

Mė shpėto nga kėto vuajtje,
nga kėto lot, nga ky pikėllim,
ah, moj mendje ēfarė nuk bluajte,
nė kėto ditė, qė po ngdhinė.

Ka filluar tė bėhet ditė,
ah, moj natė ti mos kalo,
eja vdekje, se jam duke tė tė pritė,
mos kėshtu, mos mė tradhėto.

Mjaft mė tradhėtove mbi kėtė dhe,
mjaft mė le duke tė pritur,
jo, pėr mua s'ka ditė tė re,
se drita ime tani ėshtė fikur.

Po tė kėrkoj nė dritė tė qiriut dhe nė mesin e humnerės,
tė lutem, eja e mos mė tradhėto,
eja e merre kėtė shpirt tė fatėzezės,
e nga kėto vuajtje mė largo.

Unė jam njė e mjerė,
nė kėtė botė jam pa dashuri,
e pa fat unė paskam lerė,
qė t'mos njoh unė kurrė lumturi.

Nuk dua mė tė pres,
nuk dua mė tė jetoj,
por dua qė tė vdes,
se tė nesėrmes nuk i besoj.

Tė prita dje, tė prita dhe sot,
do tė pres ndoshta me vajė e lotė,
por kur vdekja mė afrohet,
atėherė ndoshta do tė pendohem.

Oh, tė lutem mė trego se ku je,
se nga malli do tė verbohem,
tė lutem eja, se tė pres,
se zemra e shpirti do t'mė shkatėrrohen?!

Por ja, jeta na zhgėnjeu,
na largoi tė dy, tė dy
zemrat na i theu, dhe s'dua qė kėsaj jetė t'i thojnė,
kur njėri larg tjetrit po jetojmė.

Nė atė ēast unė ndihmė kėrkova,
para Zotit u gjunjėzova,
O, Zot! Nė zemėr njė plagė tė rėndė e kam,
edhe nė kėtė jetė e mallkuar jam.

Nė shpirtin tim, fle zemra jote,
dhe tani jetoj vetėm me shpresė,
kjo dritė s'mė lė vend askund,
andaj mė mirė ėshtė qė tė vdes.

Me lotė filloj tė shkruaj,
me shpirt po digjem, e me zemėr vuaj,
pėrse kjo jetė mė tradhėtoi,
e pėrse tani tė jetoj?

Vuajtja tek unė gjithmonė mbretėron,
e rruga e varrit mė perėndon,
mė mirė tė vdes, se tė jetoj,
se kėto vuajtje s'mund mė t'i duroj.

Pėrse, o Zot kaq mė mundon,
e zemrėn dhe shpirtin ma “,
fatin tim gjithmonė ta vajtoj,
e nė rininė time, vdekje tė kėrkoj.

Mallkuar ēoftė emri dhe jeta ime,
mallkuar ēoftė kjo jetė me mundime,
gėzim pėr zemrėn time, se di pėrse s'ka,
kjo zemėr e shkretė si lule ėshtė tha.

Kėtė shpirt tė lutem, mos e merr,
se aty jeton njė i mjerė,
largoni kėto vuajtje, e kėto lotė, qė kurrė nuk pushojnė,
e pa fat jam nė jetė, dhe kur nuk shoh dritė tė vėrtetė.

E mallkuar ėshtė kjo zemėr,
andaj leri kėto sy tė mallėngjyer,
qė edhe njėherė tė shijojnė atė dritė tė pakėt qė e kisha,
e tani dua qė t'mė harrosh.

Frymėzimi im i pa fat,
qė vjen e mė djeg mu nė gji,
pėr kėnd tė flas, e pėr kėnd tė shkruaj,
e pėrse mė bėn qė kaq shumė tė vuaj?

Jam shkrirė, nė jetė jam tretur,
e tėra kėrkoj tė vdes, tė shkoj nė dhe,
tė pushoj, tė bėhem tokė,
trupi yt pėr tė mė shkelur.

E tė bėhem pluhur, qė kurrė s'do tė kesh pėr tė mė vėrejtur,
bashkė me pranverė po largohem edhe unė,
kur t'mė kujtojnė shokėt e shoqėt, le tė shiqojnė nė dhe,
se aty pushon njė turp, qė dikur i deshti shumė,
dhe ja, tani u bė pėr ta shkelur edhe ju!.

Po nėnės time, vallė kush do t'i jep ngushėllime,
nė ankthe tė jetės le t'mė kujtojnė,
nganjėherė le tė vjen tek varri,
le ta shiqon varrin tim aty ku shkruan:
"Amanet, mė kujtoni nganjėherė"?

Amanet mė kujto nganjėherė,
mė pėrqafo prej sė largu,
sė paku njė herė nė vit,
se pėr mua nuk do tė ketė as pranverė,
as s'do tė zbardh kjo e mjera ditė.

Mos e harro shifrėn qė tė don,
kthema dritėn, se ky zjarr mė pėrvėlon,
mos u largo nga gjiri im,
se s'ka kush pas teje, t'mė jep ngushėllim.

Pėrse kėshtu mė tradhėtove,
don qė t'ma shuash tė vetmėn dritė,
zemrėn dhe jetėn ma helmove,
andaj kthehu, e mos shko, o shpirt.

Tė kėrkoj vdekjen, mė dhimbet jeta,
e kur s'tė kam pranė, qajnė sytė e mi,
andaj prapė mė e mirė ėshtė vdekja,
kur s'kam ku tė gjej unė lumturi.

Nė ėndėrr tė shoh, kur sytė e mi lotojnė,
nė netėt pa gjumė, ndiej zemrėn qė vajton,
kėrkoj hijen tėnde nė muret e dhomės sime,
e mėngjesi agon, por vuajtjet nuk pushojnė.

Nė lotėt e mi, njė melodi e re,
ma shuan mallin, nuk mė len tė vdes,
ditėt kalojnė por asgjė nuk ndryshon.

Koha shėnon vuajtjet e mia nė ditar,
sytė e tu nuk mė len tė qetė,
ah, ky kujtim
dashurinė e humbur kėrkon.

Ky rrembesh shiu, kujtimet m'i riktheu,
ma pushtoi shpirtin zemrėn ma theu,
kohėn e pranverės sė kaluar mua ma kujtoi,
atėherė kur zemra ime nė tėnden jetoi.

E tani u larguam! Jetė pa mėshirė!
Po bredhi nėpėr rrugė, ēdo kund po gjurmoj me shpirt tė tretur,
nė ēdo pėllėmb po tė kėrkoj,
po e thėrras vdekjen, nga ky zjarr tė mė shpėtoj.

Por, vallė! Jeta a sillet me ēdokend si me mua,
kėsaj bote tė hidhur - jetė po i thuhet,
e ēfarė, o Zot ėshtė ai kur zemrėn ta vret
dhe kur ai na mallkon, ndihmė nga ai a kėrkohet?

Sytė i kam tė mbushur me lotė
dhe kurrė s'mė thahen pėr atė njeri qė ma theu zemrėn,
dhe mė shtyn tė qaj,
por mė e mirė ėshtė vdekja, se e tėrė jeta t'mė kalon nė vaj?!

Unė po vdes, e tani nė shpirt tė kujt, vallė do tė jetoj,
nė atė shpirt qė e desha,
e qė kurrė "Tė dua", s'mė tha,
por tani le tė harrohen tė gjitha...


Nėse ka Zot, nė kėtė botė,
vallė, pse nuk mė dėgjon,
por mė len, qė tė derdhi lotė,
e nga kėta lotė, pse s'mė shpėton?

Jo! S'besoj mė as nė Zot,
as nė tokė, as nė qiell,
vetėm vdekja mund t'mė shpėtoj,
nga kėto vuajtje t'mė largoj.

Ah, jam lodhur nga kėto rėnkime,
qė po shtohen nga dita nė ditė
nga kėto plagė tė zemrės sime,
eja vdekje, ēka je t'u pritė?!

Eja pra, eja o, vdekje
qe sa kohė unė po tė pres,
nė kėto orė tė kėsaj mesnate,
ty po tė pres, qė t'mė rrėmbesh.!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Mos   29/12/2008, 03:53

mos loto kur pran me sme ke
mos loto kur te degjosh qe kam vdekur
mos loto kur te vrri te vish
mos loto kur te flasin per mua
mos loto kur te kujtohet se qfar me bere
mos loto kur ti kujtosh tradhetin tende
mos loto kur me tash shpres nuk ke
mos loto kur kete e bere vet
mos loto kur e di se varr jam e shtrrier
mos loto ku aty prehet trupi im
mos e mallko tani veten
se fund erdhi.
per ty jetova deri ateher
kur era vdekje me erdhi.
per ty jetova me shpres.
por tash gjithqka i erdhi fundi.
sepse ti vet deshte keshtu.
tash te lutem mos harro
veq nje gje se per mua
ishe ai qe me mbaje te gjall
por ti nga un dhe dorheqje
ateher un skisha nga tja mbaj
veq ti mbyll syt per jet..
syyt te cilet te shikuan pa ndal
syt qe ndriqonin
syt qe u ben det nga lotet
syt qe tani u byllen nga vdekja... .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Vetėm ti   29/12/2008, 03:53

S'mundem tė mendoj diēka mė tė mir nė jet , se tė dashuroj , tė kam afėr tė
ledhatoj , ti ndijė puthjet tua , ta ndijė ngrohtėsin
tėnde, S'mundem tė mendoj diēka mė tė mir nė jet qė ti tė jesh e imja dit dhe net
pėr mira vjet , pėr gjithmon, S'mundem tė
mendoj diēka mė tė mir nė jet qė tė vdes pėr ty e dashurė , Sepse jeta ime pa ty
nuk ka kuptim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Njė ēast   29/12/2008, 03:54

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Mes akullnajave tė shpirtit   29/12/2008, 03:54

Mes akullnajave tė shpirtit Vrapoja,
Tė gjeja vullkanin e dashurisė.
Por mė kot mė kot u lodha
Mes akullnajave vullkan skish.

Njė fjalė e pathėnė mbeti.
Njė varg qė kurrė nuk u shkrua,
Kujtimin tėnd thellė nė zemėr Groposur
Pluhuri I harresės e ka mbulua

Unė hesht ti hesht
Kush tė flasė?
Unė qesh ti qesh
Kush tė kujtojė Tiktakėt e zemrės
Qė nuk pushojnė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Ledhatimi   29/12/2008, 03:55

Tani dora peshon mbi ty,
ngadal,prek fetyren tende,
mundohem qe te mbyll syt,
perjetoje.

Ngadal,kafshoj buzen,
e ti humb ,kujtesen,
mrekulli ,ledhatim,
pa fjal,dora vet.

Ndjej shum,te gjitha,mbi ty,
ledhatim,dridhem,
ndalem,heshte,
humba ,peshen,hije,nga larg.

Te putha furishem, e ti the,
ndal se me vrave,buzeqeshe,
un perseri, shenja ,ti bej lekures,
pa deshir,nga dashuria e madhe.


Ledhatim,nuk ndalem,
kurr,
do ta mesosh,por nje dit,
ledhatim,sy me sy,
buz me buz,putha une.

Ti mos me ledhato koken,
se me c'mende,jam ketu,
doren ta imagjinoj,butesi,
gishterinje qe lengojn ndjenja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Pėr Atė... Qė Sot Gjendėt Nė Varr...   29/12/2008, 03:56

E heshtur nė cepin e dhomės,
me njė bllokė tė vogėl nė duar,
ēėndronte e ndrojtur pa fjalė,
kjo zemra ime e lėnduar...!

Dhe bllokun e hapė mė ngadalė,
diēka kėrkoj pakuptim,
mė duket se ti je aty
dhe unė tė flas shpirti im... !

Por ti papritur mė zhdukesh
dhe as pėrgjigje nuk mė kthen,
dhe unė kaloj faqen tjetėr
ndoshta aty do tė tė gjejė!

Aty lexoj dy fjalė...
dhe lotėt dot si mbledh,
tė them TĖ DUA shumė,
tė them ktheu nė jetė!

Dikur aty diēka
mė kishe shkruar ti,
tani unė bashkė me dhembjen
e mbaj thellė nė gji!

E mbaj aq pranė me zemrėn
shtrėnguar thellė nė shpirtė,
se ty dua tė tė kthej
nė jetė, nė jetė sėrish!

Se ti ike pa folur me mua
dhe fjalėn e fundit nuk ma the, pse s'e di,
ti veē ma shkruajte “TĖ DUA”
dhe ike u largove pėrgjithnji!

Pėrse nuk durove derisa tė vija
qė puthjen time ta merrje,
tė ta thosha atė qė kurrė nuk ta tashė,
kur kokėn nė mua mbėshtesje?!

Pėrse jo nuk prite
tė tė shihja edhe njėherė,
kur mė dhembje mė buzėqeshe,
mė kujtove atė pranverė?!

Pėrse kjo jetė ėshtė kaq e padrejtė,
ty tė mori kaq larg nga unė,
pėrse nuk na bashkonė pėrsėri,
tė na bėn tė gėzuar?!

Po ti a mė mbanė mend mua
apo ndoshta me engjuj ke rėn nė dashuri,
ndoshta dhe unė do tė bėhem engjull sė shpejti,
qė ti tė mė duash pėrsėri?!

Tė lutem mė ndihmo tė vijė edhe unė atje,
mos mė lerė tė vuaj ē'do ditė e natė,
se kam njė kohė tė gjatė qė pres
nė krahėt e tu tė jam prapė !

Nuk mundem nga kjo jetė tė ngre kokėn,
e vetmuar pa ty nė ē'do anė,
nuk mundem jo mė tė dashuroj,
jo, mė zemėr pėr dashuri nuk kam.

Tė lutem mė dėrgo njė shenjė,
njė ėndėrr, njė lule mė dėrgo,
nga ato qė unė t'i sillja pranė
dhe ti me thoshe mos mė lėndo!

Pėrse ike kaq larg nga unė,
jo mė as lule s'tė sjell dot,
tani unė dua tė jam mė ty
se pėr mua pa ty kjo jetė ėshtė e kotė!

Ē'do ėndėrr tė thėrras mė merr,
nė shpirtin tėnd mė shtrėngo,
dua tė jam edhe unė engjull
nė krahėt e tu tė fluturoj!

Kur pranė teje qėndroj e heshtur
dhe dridhem kur mė prek ngadalė,
mendoj se mbrenda teje ka diēka
dhe ti mė thua me zemėr, e jo me fjalė!

Diēka qė mė bėn tė ndihem si engjull
dhe hap krahėt drejtė teje fluturoj,
ti mė shtrėngon aq fortė pranė vetės
dhe ngadalė pėshpėris “Tė Dashuroj”

Zot tė lutem kthema pėrsėri atė qė dikur ma more,
mos mė le tė vuaj kaq shumė pėr tė,
se mė s'po mund tė duroj dot,
e pamundur ta harroj,
kur sytė e mi pėr atė pikojnė vetėm lotė,
kthema tė lutėm sepse e dua gjithmonė, gjithnjė?!

O Zot a mė dėgjon vallė,
ktheje edhe njėherė nė ketė jetė,
a mė sheh mua , a e sheh zemrėn time duke u kallė,
o Zot ma kthe vetėm edhe njėherė atė shpirtė,
nga ajo ditė qė e more dhe mė le pa tė,
unė mbeta LOTI_DASHURISĖ...?!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi Dashurije nga ProfessionaL   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi Dashurije nga ProfessionaL
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Poezia :: Poezi Dashurie-
Kėrce tek: