Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Celularė tė cilėt zbulojnė HIV-in, malarien...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Celularė tė cilėt zbulojnė HIV-in, malarien...   24/12/2008, 22:45

Zbulimi sensacional i njė grupi tė shkencėtarėve nga universiteti UCLA nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ka pėrshkuar botėn kėto ditė. Lajmi se telefonat celularė mund tė zbulojnė sėmundjet dhe tė analizojnė gjakun do tė mund t’i ndihmonte mjekėsisė, por edhe tė zvogėlojė shpenzimet e mėdha.


Ekrani LED, filtrat plastik dhe disa tela do tė mund tė zėvendėsonin makinat e mėdha, me tė cilat punojnė shumė teknikė tė cilėt me dorė identifikojnė qelizat e gjakut nėn mikroskop.

Shkencėtarėt e UCLA kanė modeluar telefonin celular nė pajisjen mobile pėr testimin e gjakut e cila ėshtė nė gjendje tė detektoj virusin e HIV-it, malaries dhe sėmundjeve tjera.

Njėrėn prej pajisjeve tė para tė kėtij lloji e ka prodhuar kompania Sony Ericsson. Testuesi pėrdorė dritė tė filtruar e cila ndriēon qelizat e gjakut dhe i dėrgon tė dhėnat softuerit i cili i pėrpunon dhe i analizon.

Pritet qė teknologjia e re, e cila shumė mė e lirė se ajo ekzistuese, do tė mund tė bėnte revolucion nė fushėn e zbulimit tė sėmundjeve dhe viruseve tė ndryshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Celularė tė cilėt zbulojnė HIV-in, malarien...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: