Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Sistemi imun funksionon mė mirė natėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Sistemi imun funksionon mė mirė natėn   20/12/2008, 18:48

Shkencėtarėt amerikanė nga Universiteti i Stanfordit pohojnė se sistemi imun gjatė natės lufton mė fuqishėm kundėr infeksioneve.Testimet mė tė reja kanė treguar se e kundėrta ndodh gjatė ditės, atėherė sistemi imun reagon shumė mė dobėt nė luftimin e infeksioneve bakterore.

Autorėt e studimit e shpjegojnė kėtė me veprimin e proteinave tė cilat punojnė me anė tė “orės sė brendshme tė organizmit”, tė cilat gjatė gjumit e pėrforcojnė funksionin e tyre pėr shkak se metabolizmi bie, ndėrsa energjia pėrqendrohet nė luftimin e infeksionit. Ndėrsa gjatė ditės metabolizmi ėshtė mė aktiv, ndėrsa energjia shpėrndahet nėpėr tė gjitha qelizat.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sistemi imun funksionon mė mirė natėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: