Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Stresi armiku i zemrės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Stresi armiku i zemrės   20/12/2008, 18:42

Njė studim i ri pohon se stresi ėshtė shprehi e keqe qė rrit rrezikun pėr paraqitjen e sulmit nė zemėr si edhe problemeve tjera kardiovaskulare.
Nė studim janė analizuar ekspozimi ndaj stresit, karakteristikat trupore, konsumimi i alkoolit, pirja e duhanit, aktiviteti trupor dhe niveli i kolesterolit nė gjak te 6.576 participantė.

Rezultatet kanė treguar se stresi rrit rrezikun pėr shfaqjen e sulmit nė zemėr pėr 50%, duhani pėr 41%, mungesa e aktivitetit trupor pėr 22%, ndėrsa alkooli pėr 2%.

Duke u bazuar nė kėto rezultate, autorėt e studimit kanė ardhur nė pėrfundim se mėnyra mė e mirė pėr tė pasur njė zemėr tė shėndoshė ėshtė tė luftohet stresi dhe shprehitė e kėqija nė mėnyrė tė kombinuar.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Stresi armiku i zemrės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: