Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Dieta me mungesė sheqernash

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Dieta me mungesė sheqernash   14/12/2008, 22:00

Shkencėtarėt kanė krahasuar ndikimin e dietės me konsumim tė ulėt tė karbohidrateve (sheqernave) nė aftėsitė njohėse tė femrave.
Nė studim kanė marrė pjesė 20 femra, me moshė ndėrmjet 22 dhe 55-vjeēare. Gjysma e tyre brenda tri javėsh i janė nėnshtruar dietės me sasi tė vogėl tė karbohidrateve, ndėrsa gjysma tjetėr kanė mbajtur dietė tė zakonshme me zvogėlimin e konsumimit tė energjisė nė pėrgjithėsi.

Femrat tė cilat i kanė larguar karbohidratet nga ushqimi i tyre, e kanė pasur shumė vėshtirė t’i zgjedhin detyrat qė kanė pasur tė bėjnė me tė mbajturit mend. Nė momentin kur karbohidratet janė futur sėrish nė ushqim, funksionet njohėse janė kthyer sėrish nė normale.

Shkencėtarėt supozojnė se kjo ndodh pasi qė largimi i karbohidrateve nga ushqimi ka ndikim tė drejtpėrdrejtė nė tru, duke pasur parasysh se truri e pėrdor vetėm glukozėn si burim energjie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Dieta me mungesė sheqernash
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: