Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shtatzėna kujdes nga kafeina

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Shtatzėna kujdes nga kafeina   14/12/2008, 21:59

Njė studim i ri ka treguar se femrat tė cilat nuk e zvogėlojnė konsumimin e kafeinės gjatė shtatzėnisė shtojnė rrezikun pėr ta lindur foshnjėn me peshė mė tė vogėl trupore.Studimi ka pėrfshirė mbi 2.600 femra, te tė cilat ėshtė pėrcjellė sasia e kafeinės tė cilėn e kanė konsumuar deri nė fund tė shtatzėnisė.

Rezultatet kanė treguar se konsumimi i mė shumė se 200 mg kafeinė nė ditė ėshtė ndėrlidhur me lindjen e foshnjės me masė mė tė vogėl pėr 60-70 g. Konsumimi mė i madh i kafeinės ka rezultuar me zvogėlim edhe mė tė madh tė peshės trupore.

Sasia mė e madhe e kafeinės ka ardhur nga kafja, ēaji, kokakola dhe ēokollata.

Autorėt e studimit rekomandojnė qė shtatzėnat ta zvogėlojnė konsumimin e kafeinės nėn 200 mg nė ditė, qė ėshtė ekuivalente me dy filxhanė kafe ose dy filxhanė e gjysmė ēaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shtatzėna kujdes nga kafeina
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: