Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Vitamina E dhe ndezjet kronike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Vitamina E dhe ndezjet kronike   11/12/2008, 17:26

Hulumtimet e fundit tė zhvilluara nė minj kanė treguar se vitamina E ul proceset oksiduese nė qelizat e minjve.Vitamina E ėshtė zbuluar se ul edhe nivelin e sė paku dy citokineve, tė cilėt janė substanca tė rėndėsishme ndėrmjetėsuese nė sėmundjet inflamatore.

Pėr kėtė arsye, autorėt e studimit llogarisin se konsumimi i mjaftueshėm i vitaminės E mund tė jetė mjaft i dobishėm tek personat qė vuajnė nė inflamacionet (ndezjet) kronike, si pėr shembull tek tė moshuarit ose tek tė sėmurėt me diabet tip 2.

Burimet mė tė mira tė formave tė dobishme tė vitaminės E janė vajrat bimore si dhe frytet e forta arrore (arra, lajthia, bajamet, etj).Frytet arrore tė pasura me vitaminė E
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vitamina E dhe ndezjet kronike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: