Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Pirja e verės dhe shėndeti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Pirja e verės dhe shėndeti   11/12/2008, 17:25

Tash e njė kohė dihet se konsumimi mesatar i verės mbron nga sėmundjet kardiovaskulare. Ndėrsa njė studim i ri tregon se pse ndodh pikėrisht kėshtu.Shkencėtarėt pohojnė se vera ndikon nė metabolizmin e acideve omega-3-yndyrore, pėr tė cilėt ėshtė vėrtetuar se kanė ndukim pozitiv nė shėndetin e zemrės dhe enėve tė gjakut.

Autorėt e studimit kanė analizuar shprehitė ushqyese dhe konsumimin e alkoolit te 1.600 participantė nė studim, me ē’rast ėshtė treguar se personat tė cilėt konsumojnė sasi mesatare tė verės kanė nivel mė tė lartė tė acideve omega-3-yndyrore, pa marrė parasysh nėse hanė peshq ose jo.

Ky efekt nuk ėshtė vėrejtur te konsumimi i llojeve tė tjera tė alkoolit, qė i ka ēuar shkencėtarėt deri te mendimi se polifenolet e pranishme nė verė ndoshta kanė rol tė rėndėsishėm nė rritjen e pėrqendrimit tė acideve omega-3-yndyrore mbrojtėse.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pirja e verės dhe shėndeti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: