Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Pijet e ngrohta ndihmojnė te ftohjet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Pijet e ngrohta ndihmojnė te ftohjet   11/12/2008, 17:23

Shkencėtarėt nė Universitetin e Cardiff kanė zhvilluar hulumtimin e parė pėr tė dėshmuar dobitė nga konsumimi i pijeve nė ngrohta nė luftė me pasojat e ftohjes.Studimi ka treguar se kėshillat tradicionale rreth nevojave pėr tė konsumuar pije tė ngrohta kanė edhe bazė shkencore.

Duke ndjekur 30 persona tė moshės nga 18 deri nė 36 vjeē, shkencėtarėt kanė vėrtetuar se konsumimi i pijeve tė ngrohta paraqet njė mėnyrė tė lirė, sigurt dhe efektive nė trajtimin e pasojave tė ftohjes, veēanėrisht pėr simptomat si gėrhitja, kollitja, teshtima, dhimbja e fytit, ndjenja e ftohjes dhe lodhjes.

Nė studime janė shfrytėzuar kryesisht pije me bazė tė fryteve tė cilat janė nxjerrė nė njė shkallė prej 70 gradė Celsius, ndėrsa efektet pozitive janė vėrejtur pas vetėm 15 minutash.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pijet e ngrohta ndihmojnė te ftohjet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: