Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Te dua o Allah (Poezi)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Te dua o Allah (Poezi)   8/12/2008, 02:48

Bismil-lahirr-rrahmane-rrahim

Me emrin Tėnd po filloj
sepse tė dua

Tė gjej kudo e nga so qė tė kėrkoj
sepse Tė dua

Dua tė jem veq me Ty
sepse Tė dua

Dua tė Tė pėrmend
sepse Tė dua

Dua tė Tė kujtoj
sepse Tė dua

Dua tė Tė falėnderoj
sepse Tė dua

Dua falje tė Tė kėrkoj
sepse Tė dua

Dua tė qaj e tė vuaj
sepse Tė dua

Dua tė digjem e tė tretem
sepse Tė dua
Dua tė venitem
sepse Tė dua
Dua tė dremitem
sepse Tė dua
Dua tė Tė lutem
sepse Tė dua
Dua tė Tė pėrgjėrohem
sepse Tė dua
Dua tė Tė pėrkulem
sepse Tė dua
Dua tė Tė pendohem
sepse Tė dua
Dua tė Tė nėnshtrohem
sepse Tė dua
Dua tė Tė robėrohem
sepse Tė dua

Pėr Ty dua qė tė luftoj
sepse Tė dua
Pėr Ty dua qė tė fitoj
sepse tė dua

Dua edhe tė vdes pėr Ty
sepse Tė dua
Qė mė nė fund tė q'lirohem nga Ti e pėr Ty
sepse Tė dua
Dua tė dehem me dashurinė qė kam pėr Ty
sepse tė dua
S'dua Xhenet e s'dua hyri
dua tė Tė shoh Ty
sepse Tė dua
Ja Allah


E dua edhe tė dashurin Tėndė tė cilin
E zgjodhe, e ngrite, e lavdėrove,
dhe e lartėsove, Ti vet
E dua edhe atė Nur e Rrahmet
E dua sepse ai hoqi e u merzit
Dua qė edhe atė tė ma shohin sytė
sepse unė Tė dua Ty
e ai ėshtė i dashuri Yt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: Te dua o Allah (Poezi)   1/2/2009, 00:54

Ku je o bir?

Ku je ti ėndėrr e mėrguar
nė ē’skuta ke ndaluar vallė
A gjete dot ē’kishe kėrkuar
atje ku je a ndjehet mall?Me krahėt e shpresės fluturove
zemra e vuajtur nuk njohu frikė
Lotin dhe syrit s’ia tregove
Dhimbja nė shpirt filloj tė mbijw.


Kaloi njė vit, dy, tre, sot katėr
E minuti i pritjes kaq ngadalė shkon
Nėna qė le tė re, tė qeshur
Mbi flokėt e saj sot ka rėnė borė.


ēdo dallėndyshe qė shikon
ėshtė syri im bir, tė kėrkon
ēdo pikė shiu qė bie mbi qerpik
ėshtė loti i mallit qė mė zhurit.


Ku je ti lulja e gėzimit
Ku je, o prehja e shpirtit tim
Sa larg ke shkuar qė dot s’mė flet
Vetėm njė fjalė qoftė keq a mirė?!


Nė ke gabuar e sot ndien turp
E dot s’ma thua jeta ime
Dije se pritja pa pėrgjigje
Rėndon sa bota mbi zemrėn time.


Gjithė pasuria e kėsaj bote
Nuk vlen pėr zemrėn e njė nėne
Gjithēka qė kisha do ta shpenzoja
Tė shihja njė herė fytyrėn tėnde.


Tė puthja duart, ball, sy e gushė
Tė pėrkėdhelja flokėt e zesw
Tė ngopem njė herė me erėn tėnde
Tė tė ndiej pranė pastaj tė vdes!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: Te dua o Allah (Poezi)   1/2/2009, 00:56

MOTRA IME FISNIKE

Motra ime, vajza e nėnės fisnike,
ruaje nderin, e bėhu besnike.

Mbroje moralin si vajzė fetare,
se femra pa to nuk vlen fare.

Ajo ėshtė caktuar pėr burrin e vet,
duhet tė mbrohet si letėr sekret.

Nė qoftė se do tė jetosh rehat e qetė,
asnjėherė natėn mos shko diku vetė.

Fatkeqėsisht tė tjerėt ua kanė ekspozuar,
ke marrė pa zgjedhur dhe i ke huazuar.

Veshu e mbathu si vajzė besimtare,
dhe nėpėr rrugė bėhu kėshilltare.

Gjendja shprehjet i argumenton,
se vetėm fjala kudo nuk ndikon.

Kujtoje mirė punėn qė po bėn,
duhet ta mendosh se ku ajo tė ēon.

Duhet tė adhurosh Krijuesin tėnd,
se nuk je e krijuar nga tjetėrkėnd.

O motra ime bėhu shembullore,
mos u pėrul si disa shėrbėtore.

Femrat All-llahu nuk i ka burgosur,
por me mbulesėn e tyre i ka pėrsosur.

Ai shumė mė mirė i di nevojat e saj,
vajza tė mos mbesė asnjėherė ndėr faj.

Mosmbulesa e femrave pėr kohėn e tashme,
ėshtė njė armė e mirė forcave tė jashtme.

Ata ta hoqėn formėn qė ke pasur,
ke marrė pa zgjedhur atė qė ke hasur.

Nėn maskėn e kulturės femrėn e abuzojnė,
me femrat tona ne fort po na lėndojnė.

Pėr stėrgjyshėrit tuaj lexo historinė,
ēfarė ka qenė namusi pėr shqiptarinė.

Duke patur shansin ta fitosh xhennetin,
mos tė tė bėjnė tradhtarėt dru pėr xhehennemin.

Mėshira e Allahut tė dhuroi ēdo gjė,
sepse ti pėrpara nuk ke qenė asgjė.

Motra fisnike ke shans sa je gjallė,
tė ikėn nga dora kur tė mblojnė me zallė.

O vajza besimtare dhe nėna fisnike,
mbroje fenė tėnde dhe bėhu besnike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: Te dua o Allah (Poezi)   1/2/2009, 00:57

FITER BAJRAMI

Erdh fiter Bajrami, o sa na gėzoj,
Zoti me rahmet, shpirtat na i pastroj!

Erdh fiter bajrami, o sa lumturi,
Zoti besimtarėve, gjynahet ua ka shly!

Erdh fiter Bajrami, me plotė dashuri,
Besimtarėt i mbushi pėrplotė kėnaqėsi!

Erdh fiter bajrami, t’gjithėve na gėzojė,
Tė gjithė besimtarėve, hallet ua lehtėsojė!

Erdh fiter Bajrami, pas njė muaj agjerimi
N’krahėt e tyre, s’ka mė vend rėnkimi!

Muaji i shėnjtė i Ramazanit, atė na mundėsoj
Mėshirė tė madhe Zoti, t’gjithėve na dėrgoj

Anė e kėnd njerėzia lutėn pa ia nda,
Pleq, fėmi, tė rinjė, burra edhe gra,

Tė fitojnė mėshirėn e t’madhit ZOT,
Qė pėrherė t’i kenė, ata sofrat plot,

Tė jenė tė moralshėm e me shpirt tė dlirė
Vetem kjo do ishte, s’kemė tjetėr dėshirė

O i Madhėrishėm, tė lutėm unė shumė,
Ndihmo besimtarėt, nė punė e nė gjumė

Ndihmo t’ligjė, tė varfėr e tė robėruar
Udhėzo tė padishmit, si duhet punuar

Mos lejo o Zot, po tė lutem veq,
Nė trupin e t’rinjėve, tė hy ndonjė dreq

Mos lejo qė, shpirti tė humb fisnikrinė
Mposhtjau urrejtjen, mbille dashurinė!

Pėr secilėn vepėr, secilin virtyt
Tė jetė dhuratė, bekimi Yt!

Erė pėr mbarėsi e shi pėr gjallėri
Na i ke dėrgu me shumė pėrpikėri


S’ka mė mirė o njeri, se kur ti kupton,
Gjitha tė ligat Zoti, ty vėlla ti largon,

Ti je vetėm njė, o i madhi Perėndi,
Ke krijuar tokėn, e kėtė gjithėsi

Ke dhėnė mirėsinė, qe nuk ka kufi
T’gjitha i bėre tė mira e pėr mrekulli

Librat tua t’shenjta, sjellin kėto mirėsi,
Ata qė i kuptojnė, mbushen me kėnaqėsi
ata qe i pėrhapin, kanė mė shumė lavdi!

Jepu dhe atyre shansin edhepse nuk dinė
Ta njofin tė mirėn, t’njofin Perendinė,

besimtarit zemra, gjithnjė i begatohet
nga rahmeti Yt, gjithmonė ai mbulohet

Sot ėshtė njė ditė, mbushur plotė rahmet,
Ndihmoje tė varfėrin, se mirė ke me gjet

Perėndia ty, kyvet t’madh t’ka dhanė
Tėndit e tė smuarin, vetem mos me lanė

Varfnjakėve, jetimėve, bukėn me ua dhėnė
Se kėshtu pranė veti, do i kesh tė tanė!

Erdh fiter Bajrami, o sa lumturi
Gėzohen tė gjithė, gra, pleq e fėmi

Ejani pas nesh tė shkojmė nė xhami
Ta falim bajramin, e tė kthehem n’shtėpi

Nė drekė t’jemi sė bashku, edhe nė kojshi
T’falėnderojmė tė madhin pėr kėto begati
Veē kėshtu do kemi bekimin e Ti!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: Te dua o Allah (Poezi)   1/2/2009, 00:58

Ta duash Allahun

Shkoqitur nga "en-Nunije" tė Ibn el-Kajjim el-Xheuzije

Dashuria ndaj tė Dashurit,
duhet tė kthehet e pakushtėzuar.

Nėse ti pohon dashuri
por akoma kundėrshton tė Dashurin,
atėherė dashuria jote s'ėshtė veēse shtirje.

Ti i do armiqtė e tė Dashurit tėnd
dhe akoma kėrkon dashuri nga ana e Tij.

Ti i lufton tė dashurit e tė Dashurit tėnd!
A ėshtė kjo dashuri apo ndjekje e shejtanit?!

Devocioni i vėrtetė s'ėshtė gjė
veēse nėnshtrim i plotė
i trupit dhe shpirtit
ndaj Njė dashurie.

Kemi parė njerėz tė pohojnė nėnshtrim,
ndonėse besnikėritė e tyre janė tė shumta.

Ata mbėshteten nė njė gjė, shpresojnė gjetkė,
dhe dashuria e tyre s'ka kurrfarė rezultati.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: Te dua o Allah (Poezi)   1/2/2009, 00:59

Eshte Drite e Zotit

Rrugėn na ndriēon,

Nga terri i kobshėm

Tė gjithėve na shpėton.


Mė e vleshmja dhuratė

Nga i madhi Perėndi,

Amanet i parė dhe i fundit

Pėr krijesėn njeri.


Qė nga hazreti Ademi

Njeri e pejgamber i parė,

Kjo e vėrtetė nga All-llahu

Pėrherė ėshtė shpallė.


Sa herė qė njeriu

Ėshtė tjetėrsuar,

Pejgamberi i kohės

E ka udhėzuar.


E ka udhėzuar

Njeriun e shkretė,

N’udhėkryqe tė jetės

Sa herė qė ka mbetė.


Nė formėn e pėrsosur

Kjo Fe e Vėrtetė,

Ju shpallė e plotėsuar

Tė Lavduarit-Muhammed.


Kėtė e dėshmon Kur’ani

Fjala e Perėndisė,

Tė vėrtetėn e plotėsuar

Qė ia shpalli njerėzisė.


Kush ėshtė besimtar

Le tė jetė krenar,

Aq mė tepėr vlen

Kur t’jetė atdhetar…!


La ilahe il-lall-llah

Muhammedur-resul-ullah.

Fjala e dėshmisė

Shenjė e dashurisė.


Rreze e jetės

Thelb’i sė Vėrtetės.

Gur’i besės

Shkėndijė e shpresės.


Dritė e amshuar

Zjarr i pashuar

Gjurmė ndėr shtigje

Urė ndėr brigje.


Dy emra nė fjali

Mė e shtrenjta stoli.

La ilahe il-lall-llah

Muhammedur-resul-ull-llah.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Te dua o Allah (Poezi)   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Te dua o Allah (Poezi)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: