Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Letėr nga xheneti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Letėr nga xheneti   8/12/2008, 02:46

Nga shehidi nėnės sė vet
E dashura nėnė!
E di se je e mėrzitur. E di se edhe sot kur ta dėgjosh ndonjė grua tek thėrret birin e vet, sytė e tu mbushen me lot. Sot kur i sheh fėmijėt tek kridhen nė pėrqafim tė baballarėve tė tyre ndėrsa ti sheh fėmijėt e mi tė strukur, tė mėrzitur, mėrzitesh shumė. Tė gjitha kėto i di...
Por, nėna ime, ty nėnė qė aq shumė tė desha, tė lutem mos u mėrzit pėr mua. A tė kujtohen ditėt kur unė fillova tė rekrutohem nė grupin e Allahut, nė grupin e shpėtuar, nė grupin e atyre qė luftuan e luftojnė pėr ta zhdukur tė kotėn dhe padrejtėsinė? Ta pėrmendja shpėrblimin e njerėzve tė tillė ndėrsa ti, sa e dėshiroje ketė shpėrblim, po kaq, nė mos mė shumė, mėrziteshe pėr mua. Nuk dua tė tė akuzojė pėr kėtė, ngase ke patur shumė tė drejtė tė mėrziteshe pėr mua; sa mundin e sa mėrzinė e pate; ishim tė varfėr, tė anashkaluar nga tė pasurit, punonim pėr kafshatė goje, ishim mė pak tė shkolluar, ishim e ishim, po ēka nuk ishim?!
Megjithatė, nėna ime, nėnė e dashur, sot kur po tė shkruaj nga Xhenneti, dua ta largoj dhimbjen njėherė e pėrgjithmonė. Ndonėse ende nuk tė ka arritur lajmi pėr mua, paraprakisht po tė informoj: Unė kam rėnė dėshmor ne rrugėn e Allahut. Nėnė, kam vdekur pėr hirė tė fesė sė Allahut, dhe Allahu, siē ka premtuar, mė ka shpėrblyer shumė. Rrobat e vjetra e tė pėrlyera me gjak me dhanė epitet dhe mė bėn tė famshėm nė qiell. Kėtu nuk po u vlerėsuaka njeriu nė bazė tė pasurisė, jo, kėtu i mirė qenka ai qė paska qenė i devotshėm.
Do ta rrėfej tregimin tim nė tėrėsi. Me tė rėnė pėrtokė si dėshmor, pashė melekė tė shumtė tė cilėt erdhėn ta merrnin shpirtin tim. Ishin tė zbukuruar, ta kishte ėndja vetėm t’i shihje. Pastruan shpirtin tim dhe menjėherė, pa asnjė pushim, u nisa lart nė qiell. Depėrtova atje ku asnjėherė mė parė as teknika mė e zhvilluar astronomike nuk ka arritur. Fluturova dhe veten e ndieja sikur tė isha njė melek. M’i hapen dyert e qiellit dhe nėnė, nga gėzimi, mikpritja dhe dashuria qė gjeta atje, harrova dynjanė. Po tė mos lėndoja, nėnė do tė thosha, se edhe ty tė harrova. Pėr Zotin, sikur tėrė dynjanė tė ma jepnin, kurrė nuk do tė harroja por nė kėtė botė puna qenka ndryshe. Shkova tek Allahu dhe nėn Arshin Madhėshtor bėra njė sexhde. Ah! Ēfarė sexhde. Arrita kėnaqėsinė e Allahut dhe mė pas u ktheva prapė nė varr.
Shpirti im tani vetėm filloi kapitullin e ri tė jetės. U priveligjova. Mė ftuan tė shkoj nė Xhennet. Fluturoja si shpend i bukur. Ah moj nėna ime, atė varfėrinė e dunjasė ma kompensuan me kėtė pasuri, qė pėr Zotin vetėm njė pjesė e vogėl e saj qenka shumė herė mė me vlerė se sa tėrė dynjaja.
Me tė hyrė nė Xhennet, shkėlqimi i tij mė magjepsi. Asnjėherė me parė nuk kisha imagjinuar njė bukuri tė tillė. Dyert e tij ishin shumė tė gjėra. Nė mes dy qepenave tė Xhennetit ishte distanca sikurse nė mes Mekkes dhe Hexherit ose sikur ne mes Mekkes dhe Busras"( ). Xhenneti i paska 100 shkallė (grada, pozita, kate); (distanca) nė mes tė ēdo dy shkallėve (kateve) tė tij qenka sikurse (distanca) nė mes qiellit dhe tokės"( ).
Toka dhe dheu i tij ishin prej miskut dhe safranit. Kulmi i tij ishte Froni i mė tė Mėshirshmit. Gurėt e tij ishin margaritarė dhe xhevahire. Ndėrtesat e tij qenkan njė tullė nga ari e tullė nga argjendi, llaēi i tij (i cili vihet ndėrmjet tullave, qė ta mbajnė njėra tjetrėn) ėshtė misk (parfum), rėra e saj ėshtė rubin dhe margaritarė (gurė i ēmuar), dheu i tij qenka vers (bimė e verdhė me erė tė bukur, me tė cilėn ngjyroset) dhe shafran…( ).
Pemėt e tij trungun e kishin nga ari dhe argjendi. Frutat e tij ishin mė tė buta se sa tėlyeni dhe mė tė ėmbla se sa mjalti. Gjethet e tij ishin mė tė buta se rrobat mė tė buta.
Lumenjtė e tij ishin prej qumėshtit, shija e tė cilit nuk ndryshon, dhe mish tė ēdo zogu qė ata e dėshirojnė. Pija ishte Tasnim, Xhenxhefil dhe Kafur. Gotat e pijes ishin shumė tė pastra dhe tė bėra prej arit dhe argjendit. Hija ishte aq e gjatė 100 vjet kalėrim tė njė kalorėsi tė shpejtė( ).
Gjerėsia e tij ishte e tillė saqė njerėzit e shkallės mė tė ultė nė mbretėrinė e tyre do tė kenė mure dhe pallate, dhe kopshte prej njė distance qė duhet tė udhėtohet pėr 1000 vjet. Qenkan katėr lumenj madhėshtor( ), ndėrsa pėr Keutherin fol e mos ke dert; dheu i tij ishte misk (parfum) me erė tė kėndshme". ( ) Tendat dhe vendbanimet e tij tė gjata 90 km. Rrobat ishin prej arit dhe argjendit.
Kėtu te shėmtuar nė fytyrė nuk paska dhe tė gjithė qenkan tė rinj 33 vjeēar me figurė tė Ademit, babait tė njerėzimit. Nuset dhe gratė e Xhennetit qenkan tė reja dhe shumė tė bukura. Po tė paraqitej vetėm njė nė botėn tuaj, ajo do ta mbushte ēka ka ndėrmjet qiellit dhe tokės me njė erė tė bukur, dhe gojėt e krijesave do ta lavdėronin atė. Ēdo njeri nė botėn tuaj do tė besonte nė Allahun, Krijuesin qė aq shumė e mohojnė e aq shumė mėkate i bėjnė.
Ky ėshtė vetėm fillimi, ndryshe nėnė, nė Ditėn qė shpresoj tė takohemi kėtu bashkė me ju, Allahu na ka garantuar edhe shpėrblimin me tė madh: Shikimin nė Allahun, shpėrblim qė mė ēmend sa herė qė e kujtoj.
Me zemėr plot dashuri pėr ty dhe me lutje qė tė mos mėrzitesh pėr mua, tė pėrshėndes shumė nga thellėsitė e Xhennetit dhe tė uroj bashkim sa mė tė shpejtė me mua!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Letėr nga xheneti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: