Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Brenda nje minuti !?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Brenda nje minuti !?   8/12/2008, 02:27

Brenda njė minuti
Vėrtetė koha ėshtė jeta yte, nė tė cilėn mund tė shtosh shumė tė mira, e tė fitosh shumė shpėrblime.

Brenda njė minuti, ti mund tė pėrfitosh shumė tė mira, mund tė arrish shumė shpėrblime, mund tė ngritėsh shkallėt dhe vlerat tua, mund tė pastrosh mėkatet tua.

Brenda njė minuti, nė fletoren e veprave tua, mund tė shkruhen shumė tė mira, nėse din ti shfrytėzosh dhe ti ruash minutat tua!

1- Brenda njė minuti, ti ke mundėsi tė lexosh suren Fatihah 7 herė, dhe nė bazė tė shpėrblimit tė ēdo shkronje nga 10 tė mira (sevape), shpėrblimi i leximit tė kėsaj sureje, arrin mbi 1400 tė mira, e nėse e lexon 7 herė, atėherė shpėrblimi me lejen e All-llahut do tė arrijė nė 9800 tė mira. Dhe e gjithė kjo, brenda njė minuti.

2- Brenda njė minuti, ti ke mundėsi tė lexosh suren Ihlas (Kul huvAll-llahu ehad) 20 herė, dhe leximi i saj ėshtė sa njė e treta e Kur'anit.

Siē ka thėnė Muhammedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem: "Pasha Atė nė dorėn e tė cilit ėshtė shpirti im, ajo (sureja ihlas) ėshtė sa njė e treta e Kur'anit" (Buhariu) sh.p.

E nėse e lexon 20 herė, don tė thotė sikur ta kesh lexuar gjithė Kur'anin 7 herė. E nėse e lexon pėr ēdo ditė nga 20 herė, atėherė nė muaj do ta kesh tė lexuar 600 herė, e nė vit 7200 herė, dhe ajo arrin shpėrblimin sikur ta kesh lexuar Kur'anin 2400 herė.

3- Brenda njė minuti, ti ke mundėsi tė lexosh njė faqe nga Libri i All-llahut, subhanehu ve teala.

4- Brenda njė minuti, ti ke mundėsi tė mėsosh njė ajet tė shkurtėr nga Libri i All-llahut, subhanehu ve teala.

5- Brenda njė minuti, ke mundėsi tė thuash :"La Ilahe il-la All-llah,vahdehu la sherike lehu, lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kul-li shej'in kadiir." (Nuk ka tė adhuruar me meritė, pėrveē All-llahut, Njė dhe i Pashoq, Atij i takon sundimi dhe lavdėrimi, Ai ėshtė i Plotėfuqishėm mbi ēdo send) 20 herė, dhe me kėtė do tė arrish shpėrblimin sikur tė kesh liruar 8 robėr nga bijtė e Ismailit.

Siē ka thėnė Muhammedi s.a.v.s: "Nėse e thua kėtė 10 herė, e ke shpėrblimin sikur t'i keshė liruar 4 persona, nga bijtė e Ismailit." (Buhariu dhe Muslimi) sh.p.

6- Brenda njė minuti, ke mundėsi tė thuash: "Subhanall-llahi ve bihamdihi" (I Lartėsuar qoftė All-llahu dhe Atij i takon falenderimi) 100 herė, e kush e thotė kėtė 100 herė nė ditė, i fshihen mėkatet, edhe nėse ato janė sa shkuma e detit. (Buhariu dhe Muslimi).

7- Brenda njė minuti, ke mundėsi tė thuash: "Subanall-llahi ve bihamdihi ,subhanall-llahil-Adhim." (I Lartėsuar qoftė All-llahu dhe Atij i takon falenderimi, i lartėsuar qoftė All-llahu i Madheruar) 50 herė, dhe kėto dy fjalė janė: "Dy fjalė tė lehta nė gjuhė, tė rėnda nė peshojė (nė Ditėn e Gjykimit), tė dashura tė i Gjithmėshirėshmi, subhanehu ve teala." (Buhariu dhe Muslimi).

8- Brenda njė minuti, ke mundėsi tė thuash: "La haule ve la kuvete il-la bil-lah." (Nuk ka ndryshim e as fuqi, pėrveēse me All-llahun) mė shumė se 40 herė, e kjo ėshtė "njė arkė prej arkave tė xhennetit." (Buhariu dhe Muslimi).

9- Brenda njė minuti, ke mundėsi tė thuash:"La Ilahe il-la All-llah." (Nuk ka kush qė meriton tė adhurohet pos All-llahut) mė shumė se 50 herė, e kjo ėshtė fjala mė e madhe, fjala e teuhidit me tė cilėn kush e pėrfundon kėtė jetė, hyn nė xhennet.

10- Brenda njė minuti, ke mundėsi tė kėrkosh falje nga All-llahu s.v.t. 100 herė, duke thėnė: "Estagfirullah." (Kėrkoj falje nga All-llahu) dhe kjo ėshtė shkak pėr faljen e All-llahut s.v.t. ndaj teje, pėr dhėnien e tė mirave nė kėtė jetė, pėr shtimin e fuqisė, pėr largimin e sprovave, pėr lėshimin e shiut, pėr furnizimin e njeriut me pasuri dhe fėmijė, etj.

11- Brenda njė minuti, ke mundėsi tė dėrgosh salavat mbi Muhammedin s.a.v.s. 50 herė, duke thėnė:"All-llahume sal-li ala ala Muhammed." (O Zot, ki mėshirė ndaj Muhammedit s.a.v.s.) e do tė dėrgojė All-llahu mbi ty 500 herė, ngase All-llahu pėr njė dėrgon mbi ty 10. Siē ka thėnė Muhamedi s.a.v.s: "Kush dėrgon mbi mua njė salavat, All-llahu i Madhėruar ka pėr t'i dėrguar atij 10 salavate." (Muslimi) sh.p.

12- Brenda njė minuti, ke mundėsi tė mendosh nė krijimin e qiejve dhe tė tokės, e tė jesh nga ata qė kanė arsye dhe intelekt, tė cilėt i ka lavdėruar All-llahu nė Kur'an. Ku thotė: "Vėrtetė nė krijimin e qiejve dhe tė tokės, nė ndryshimin e natės dhe tė ditės, ka argumente tė qarta pėr ata qė kanė arsye dhe intelekt." [Ali Imran, 190] sh.p.

13- Brenda njė minuti, ke mundėsi tė lexosh 1-2 faqe nga ndonjė libėr i dobishėm.

14- Brenda njė minuti, ke mundėsi tė kontaktosh me njė tė afėrm tėndin, nėpėrmjet telefonit pėr hirė tė All-llahut.

15- Ke mundėsi t'i ngritėsh duart dhe tė kėrkosh ēfarė tė duash nga All-llahu s.v.t. brenda njė minuti.

16- Ke mundėsi t'i pėrshėndesėsh me selam disa vėllezėr, brenda njė minuti.

17- Ke mundėsi tė urdhėrosh nė tė mirė, brenda njė minuti.

18- Ke mundėsi tė ndalosh nga e keqja, brenda njė minuti.

19- Ke mundėsi tė kėshillosh njė vėlla tėndin, pėr hirė tė All-llahut, brenda njė minuti.

20- Ke mundėsi tė largosh njė pengesė nga rruga, brenda njė minuti.

Dhe nė fund nė bazė tė sinqeritetit tend dhe frikės tėnde ndaj All-llahut, All-llahu e rritė shpėrblimin ndaj teje, dhe t'i shton tė mirat.

Dhe dije se tė gjitha kėto vepra tė mėdhaja, nuk tė ngarkojnė ty asgjė. Nuk ke nevojė tė pastrohesh, tė lodhesh, tė mundohesh, por ke mundėsi t'i bėsh kėto dhe ti je duke ecur nė kėmbė, ose je duke i grahur automjetit, ose je ulur, ose je duke pritur dikėnd.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Brenda nje minuti !?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: