Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Vetvrasja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Vetvrasja   8/12/2008, 02:22

Statistikat e vetėvrasjeve KosovėStatistikat pėr 6 mujorin e parė tė vitit 2008 tregojnė se nė Republiken e Kosoves janė raportuar gjithesejt 25 raste Vetevrasje dhe 105 tentim vetėvrasje.nr
Rajoni

7
Prishtinė

4
Pejė

5
Prizren

5
Mitrovicė

3
Gjilan

1
Ferizajn
nr
Nacionaliteti

21
Shqiptarė

3
Serb

1
Tė tjerė


nr
Gjinia

20
Meshkuj

5
Femra

nr
Mosha

1
deri 18

4
18-30

3
30-40

17
Mbi 40
tentime
vetėvrasje
Viti

4
33
2000

23
59
2001

37
48
2002

65
67
2003

84
63
2004

105
53
2005

169
54
2006

154
58
2007


Islami kundėr vetėvrasjesJeta ėshtė dhuratė e Allahut xh.sh dhe si tė tillė islami e konsideron tė shenjtė,madje ai tėrė gjininė njerėzore e trajton si njė familje,e cila duhet tė ēmoj jetėn nė mėnyrė tė merituar.Prandaj sipas islamit, sulmi kundėr jetės , vrasja menjėherė pas mosbesimit(kufrit) konsiderohet si krimi mė i madh tek Allahu i madhėruar. Kush vret njė njeri (pa tė drejt)… ėshtė si t'i kishte vrarė tė gjithė gjithė njerėzit". (el Maide 32).

Muhamedi a.s vrasėsin e konsideron njeri tė dale nga korniza e fesė sė tij, dhe thot:"Besimtari vazhdon tė jetė brenda sferės nė fesė nė tij pėrderisa nuk derdh ndonjė gjak tė ndalur" (trasmenton Buhariu)).Edhe vetėvrasja ėshtė e po kėsaj kategorie , sepse edhe ajo ėshtė privim i jetės: si e tillė,ajo ėshtė e ndaluar rreptėsisht.."Dhe mos vritni vetveten.Vėrtet Allahu ėshtė i mėshirshėm pėr ju" : (Nisa 29)Prandaj pavarėsisht se si bėhet vetėvrasje nga shkaqet dhe motivet e saj Islami e ndalon kategorikisht.

Zoti xh.sh na e dhuroi jetėn me gjithė begatitė e saj pa asnjė qmim , nga ne kėrkoi t'u qėndrojm larg kufijvė qė vendosi pėr ne , t'I zbatojmė urdhėrat qė na i dėrgoi e tė mos I bėjmė zullum vehtes dhe tė tjerėve.

Zgjidhja mė qyqare e problemeve tė kėsaj bote ėshtė vetėvrasja , njė besimtarė I devotshėm e me mendje tė shendoshė duhet ta dij se jetėn tė cilėn po e jeton duhet duhet jetuar nė at mėnyrė qė ta arrijė kėnaqėsinė e Allahut s.ė.t e jo me kėtė jetė ta tėrheq veprimin e Tij.

Pėr ta dėshmuar kėtė qė e tham se me vetėvrasje tėrhiqet pas vete hidhėrimi I Krujuesit tonė pėrmendėm argumente Kur'anore dhe hadithe tė profetit tonė paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė , mirėpo pėr ta ilustruar me njė shembull konkret po pėrmendim njė ndodhi nė kohėn e proetit a.s:Nė tė kaluarėn njė njeri ishte plagosur dhe nga dhembjet e mėdha , kishte marrė thikėn dhe kishte prerė nyjėn e dorės . Nga gjakderdhja e madhe kishte vdekur pėr kėtė Zoti i madhėruar ka thėnė:Robi im nuk e ka duruar kushtin tim pėr kėtė jetė prandaj kėtė shkak ia kam ndaluar xhenetin". (Buhariu)Gjithashtu i derguari i Zotit profeti a.s ka thėnė: Ai qė lidhet nga kodra(lartėsia) dhe bėn vetėvrasje do tė hyj nė xhehnem.Atje do ė mbetet pėrgjithmon.Kush pi helm dhe e vret vetėn, ai duke e mbajtur helmin nė dorė do ta pi nė zjarr tė xhehnemit pėrgjithmon. Kush e vret vetėn me hekur, duke e mbajtur hekurin nė doren e tij do ta godas vetėn nė xhehnem pėr gjithmon (transmeton Buhariu)Ka dhe tė tjera argumente nė Kur'an dhe sunnet pėr ndalimin kategorik tė vetėvrasjes si dhe pėr dėnimin nė botėn e ardhshme qė i pret tė vetėvrarėt , argumente ka dhe nga aspekti shoqėrorė edhe nga librat e hershėm [6] .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vetvrasja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: