Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 A i lejohet femrės qė tė falė namaz nėse ka tė veshur...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: A i lejohet femrės qė tė falė namaz nėse ka tė veshur...   8/12/2008, 02:00

A i lejohet femrės qė tė falė namaz nėse ka tė veshur pantallona tė gjera me tė cilat nuk vėrehen vijat e trupit, apo duhet tė ketė tė veshur diēka tjetėr mbi to (d.m.th. nė pjesėn e epėrme e cila duhet tė jetė e gjatė)


Nė Islam nuk janė shumė me rėndėsi detajet e veshjes sa parimet e saj. Nuk ėshtė pra me rėndėsi dizajni i veshjes, ngjyra, modeli e tė tjera imtėsi, sepse kėto i janė lėnė shijes personale tė muslimanit dhe muslimanes si dhe kulturės sė popullit dhe vendit pėrkatės ku jetojnė ata muslimanė. Kryesore ėshtė tė ruhen parimet e veshjes, e ato, sa i pėrket veshjes sė femrės, janė:

1. Petku ta kaplojė tėrė trupin e saj, pėrveē duarve dhe fytyrės
2. Petku tė mos jetė i tejdukshėm sa tė duket lėkura (mishi) e trupit tė saj
3. Petku tė mos jetė shumė i ngushtė sa t'i tregojė tė gjitha vijat e trupit tė saj
4. Petku tė mos i ngjajė njė petku fetar tė ndonjė femre tė ndonjė feje tjetėr, p.sh. tė mos i pėrngjajė 100 % petkut tė "motrave kishtare" etj.

Me kėtė rast, kėto parime tė veshjes, femra muslimane duhet t'i ruajė edhe gjatė faljes sė namazit. Nė rastin e pyetjes suaj, gjithsesi se ėshtė e mundur dhe nuk ka pengesė qė njė femėr muslimane tė falė namazin e saj me pantollona tė gjera tė cilat nuk ia tregojnė vijat e trupit, dhe tė cilat gjithashtu nuk janė tė tejdukshme sa do t'ia tregonin lėkurėn e kėmbėve apo pjesėve tė tjera tė trupit dhe tė cilat pantallona e mbulojnė atė deri te nyjat (zogjet) e kėmbėve. Natyrisht, edhe pse kėtu flitet vetėm pėr pantollonat, tė njėjtin kujdes duhet patur edhe pėr pjesėt e tjera tė veshjes sė sipėrme, tė shamisė etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
A i lejohet femrės qė tė falė namaz nėse ka tė veshur...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: