Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Vitamina K dhe diabeti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Vitamina K dhe diabeti   6/12/2008, 01:54

Vitamina K mund ta pengojė zhvillimin e pandjeshmėrisė nė insulinė te meshkujt e moshuar dhe nė kėtė mėnyrė mund tė ofrojė mbrojtje nga sėmundja e sheqerit.


Nė njė studim, ku kanė marrė pjesė mbi 350 persona tė shėndoshė, meshkuj dhe femra, tė moshave ndėrmjet 60 dhe 80 vjeē, ėshtė treguar se meshkujt tė cilėt kanė marrė preparate tė vitaminės K kanė reaguar shumė mė mirė nė insulinė, nė krahasim me femrat dhe meshkujt tjerė qė kanė marrė placebo.

Shkencėtarėt mendojnė se ky ndikim pozitiv i vitaminės K ndodh falė vetive tė saja anti-inflamatore.

Disa burime tė vitaminės K: spinaq, brokoli, lakėr, lulelakėr, avokado, kivi, mishi, vezėt, produktet djathore etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vitamina K dhe diabeti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: