Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Psikoterapia mė e mirė se barnat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Psikoterapia mė e mirė se barnat   6/12/2008, 01:52

Njė studim i ri ka treguar se terapia grupore, e cila pėrfshin edhe meditimin, mund tė ketė ndikim tė ngjashėm ose mė tė mirė se barnat pėr mjekimin e depresionit.


Studimi i publikuar nė revistėn “Journal of Consulting and Clinical Psychology”, ka analizuar 123 individė, tė cilėt kanė pasur pėrsėritje tė episodeve tė depresionit.

Gjysma e participantėve kanė vazhdua tė marrin barna antidepresive, ndėrsa gjysma tjetėr ka ndjekur njė terapi kognitive (formė e psikoterapisė) duke ndėrprerė marrjen e barnave.

Rezultatet kanė treguar se te 60% e personave tė cilėt ishin mjekuar me barna ishte kthyer sėmundja pas 15 muajsh, ndėrsa vetėm 47% e atyre qė ishin mjekuar me psikoterapi kishin pasur sėrish episode depresive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Psikoterapia mė e mirė se barnat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: