Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shqiperia ne BE ne 2018

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Shqiperia ne BE ne 2018   3/11/2008, 05:40

Shqiperia mund te anetaresohet ne Bashkimin Evropian ne 2018, ka thene dje Guvernatori i Bankes se Shqiperise, Ardian Fullani, duke shtuar se nje faktoret vendimtare per anetaresim do te jene investimet e huaja direkt ne vend dhe hapja e metejshme drejt ekonomise se tregut. "Kjo do te ndodhe ne 10 vitet e ardhshme, me siguri", tha Fullani, ne intervisten e dhene per agjencine e lajmeve ekonomike "Bloomberg", ku mori pjese ne forumin "Britania e Madhe, dhe investimet shqiptare" ne Angli. Ai shtoi se, "Shqiperia e ka ne plan te pare kete angazhim dhe po shkon ne drejtimin e duhur per t'u bere anetare e BE-se shume shpejt". Shqiperia, e cila vetem muajin e kaluar mori ftesen per anetaresim ne NATO, per ben perpjekje te medha per te permiresuar infrastrukturen dhe te terheqe investitore te rinj ne vend - eshte shprehur Fullani. Nga ana tjeter, rreth 40% e popullsise prej 3,6 milione banoresh nuk ka uje te pijshem, nderkohe qe nderprerjet e energjise vazhdojne te jene problematike, duke ngadalesuar zhvillimet ekonomike ne vend, thuhet ne nje raport te FMN. Nga ana tjeter sherbimi i investitoreve "Moody" i dha Shqiperise noten B1 ne qershor 2007, 4 hapa nen nivelin mesatar te investimeve. Ekonomia eshte rritur vitin qe shkoi ne nivelin e 9 miliarde dollareve 6%, nderkohe qe Shqiperia ka shitur 7,8 milione euro bono ne tregun e brendshem deri ne 5 dhjetor. Shpresojme te arrijme objektiva te rendesishme, ka thene Fullani, pasi shume kompani te huaja kane shprehur interes per te investuar ne fusha te tilla si energjetike, sistemin bankar, turizem etj. Por serish analistet dhe organizatat e huaja, vleresojne se sfidat e qeverise mbeten zhvillimi dhe ristrukturimi i bujqesise, nderkohe qe bonot dhe tregu i parave duhet te behen me atraktive. Rritja e cmimeve te energjise dhe ushqimit ne bote po japin ndikimin e tyre edhe ne inflacionin ne Shqiperi, i cili eshte pershpejtuar me ritme te shpejta deri ne nivelin 4.6% ne muajin mars. Banka e Shqiperise synon te niveloje inflacionin duke e ulur ate ne nivelin e shenjestruar 3%, tha Fullani. Banka qendrore eshte dakord me nivelin aktual te lekut, vazhdoi ai. Liberalizimi i kursit te kembimit te lekut ishte nje nga strategjite me te mira te vendosura ne fillim te viteve '90-te. "Ka qene nje element i gjetur per te ulur inflacionin dhe presionet inflacioniste qe vijne nga jashte", ka perfunduar Fullani ne kete shkrim te "Bloomberg". Guvernatori i Bankes se Shqiperise ndodhet ne nje forum ekonomik qe po zhvillohet ne Londer ne lidhje me impaktin e investimeve britanike ne Shqiperi.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Shqiperia ne BE ne 2018
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz-
Kėrce tek: