Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shitet pėr 63 mijė euro logoja origjinale e Rolling Stones

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Shitet pėr 63 mijė euro logoja origjinale e Rolling Stones   15/9/2008, 04:28

LONDĖR – Logoja e famshme e Rolling Stones u ble nga njė muze londinez, Victoria and Albert Museum. Shitja e dizenjimit origjinal, logos sė bandės angleze, realizuar nė vitin 1970 nga John Pasche kapi njė vlerė prej rreth 63 mijė euro.

Nė vitin 1970, Rolling Stones,...

...tė pakėnaqur nga propozimet e bėra nga shtėpia diskografike Decca, kėrkuan njė student artesh, pėr tė mundėsuar dizenjimin e njė logoje tjetėr. Ishte Mick Jagger ai qė zbuloi Pasche, 24-vjeēarin, student nė Royal College of Art di Londra. Ai ra nė sy gjatė njė ekspozite teksa ishte nė vitin e fundit nė institutin e artit.

Rolling Stones u dashuruan menjėherė me logon, aq sa, pasi i kishin dhėnė piktorit 50 stėrlina, i paguan pa mėdyshje edhe 200 tė tjera. Vizatimi, frymėzuar nga buzėt e liderit tė grupit Mick Jagger, u pėrdor pėr herė tė parė nė albumin «Sticky Fingers», publikuar nė prill tė vitit 1971.

Pasche, qė u mor dy javė me detajet e logos, ideoi edhe posterin e turit evropian tė grupit tė njohur nė vitet 1970 e 1973 dhe tė atij amerikan organizuar nė vitin '72.

Pasche ka deklaruar se e shiti logon pėr tė paguar detyrimin shkollor tė tė birit. “Ėshtė 11-vjeē dhe kėto para i duhen pėr shkollėn”- ka thėnė ai, duke treguar se Mick donte tė pėrdorte njė foto tė perėndeshė Kali, qė nė atė kohė nė Indi ishte shumė nė modė.

Sipas tij, kreu i grupit donte diēka jo tė zakonshme, tej formales. Ndėrkohė qė piktorit ideja i erdhi qė nė kontaktin e parė me tė. “Gjėja e parė qė mė bėnė pėrshtypje ishin buzėt e tij tė mėdha”- shton mė tej, duke thėnė me modesti se nuk e priste njė popullaritet kaq tė madh.

Sipas tij, edhe sot e kėsaj dite merr e-maile nga njerėz qė logon e kanė bėrė tatuazh nė pjesė tė ndryshme tė trupit.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Shitet pėr 63 mijė euro logoja origjinale e Rolling Stones
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz-
Kėrce tek: