Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 UBT pėrfaqėson Kosovėn nė Kampionatin Evropian tė Futbollit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: UBT pėrfaqėson Kosovėn nė Kampionatin Evropian tė Futbollit   23/4/2008, 18:36

Njė ekip robotėsh qė luajnė futboll, i quajtur me emrin “Skėnderbeu”, i disenjuar nga profesorėt vendorė dhe ndėrkombėtarė tė Universitetit pėr Biznes dhe Teknologji (UBT) dhe nga studentėt e kėtij universiteti do ta pėrfaqėsojė Kosovėn nė Kampionatin Evropian tė Futbollit, qė organizohet nė Zvicėr dhe nė Austri, nė dy vendet qė do tė jenė edhe nikoqire tė kampionatit evropian tė futbollit.
Pėrgatitjet pėr kėtė ngjarje kanė nisur qė moti dhe tashmė “Skėnderbeu” ėshtė i gatshėm tė marrė pjesė nė kampionatin qė zhvillohet nė Zvicėr nga 15-17 qershor 2008 dhe vazhdon nė Linc tė Austrisė nga 19-23 qershor, bėhet e ditur nė njė komunikatė pėr media tė UBT-sė.

Futbolli i robotėve ėshtė implementin i lojės sė futbollit tė robotėve, duke pėrdorur robotėt e programuar qė lėvizin.

Organizatore e kampionatit ėshtė Federata Ndėrkombėtare e Asociacionit tė Robotėve (FIRA), organizėm ky i krijuar nė vitin 2001, qė promovon robotėt pėr argėtim dhe lojė nė Evropė.

Njė ekip i vėrtetė i robotėve tė futbollit pėrbėhet nga 11 lojtarė, njėri nga tė cilėt ėshtė portier. Nė bazė tė numrit tė lojtarėve pėrcaktohet edhe kategoria ose liga nė tė cilėn merr pjesė ekipi.

Sipas rregullave, robotėt nuk guxojnė tė jenė mė tė mėdhenj se 7.5 cm dhe duhet tė lėvizin deri nė 12 km nė orė. Loja zgjat dy herė nga 5 minuta dhe ajo ndalet nėse ndonjėri prej robotėve dėmtohet dhe duhet larguar nga fusha.

Loja e robotėve ėshtė shembull tipik i “Multi-Agent Systems” (MAS), ku robotėt inteligjentė veprojnė sė bashku nė mėnyrė kooperative dhe inteligjente.

Udhėheqės i Ekipit “Skėnderbeu” nė kėtė kampionat ėshtė rektori i UBT-sė, Edmond Hajrizi, ndėrsa pjesė e ekipit janė edhe profesori Artan Dėrmaku dhe studentėt, tė cilėt ka muaj qė janė duke zhvilluar pėrgatitjet intensive pėr pėrfaqėsim sa mė tė denjė nė kėtė garė prestigjioze.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
UBT pėrfaqėson Kosovėn nė Kampionatin Evropian tė Futbollit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shkenca :: Shkenca & Teknologjia-
Kėrce tek: