Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zbulohet vaksina kundėr kancerit tė gjirit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Zbulohet vaksina kundėr kancerit tė gjirit   23/4/2008, 18:31

Shkencėtarėt amerikanė mė nė fund kanė zbuluar vaksinėn kundėr kancerit tė gjirit E75. Kjo vaksinė ka zvogėluar dukshėm rrezikun nga kthimi i sėmundjes pėr pacientėt tė cilėt kanė pėrqindje tė madhe tė proteinės HER2/neu.

Ky lloj i kancerit tė gjirit, i cili pėrbėn rreth njė tė katėrtat e tė gjitha rasteve, ėshtė mė i rrezikshėm se tė gjitha llojet tjera tė sėmundjes. Nė grupin e tė sėmurėve tė tillė, vaksina ka zvogėluar vdekshmėrinė pėr 50 pėr qind. Ndėrsa lajme edhe mė tė mira janė se vaksina ka zvogėluar vdekshmėrinė pėr 100 pėr qind tek gratė me kancer tė gjirit dhe me shprehje tė ulėt apo mė tė lartė se tė mesme tė HER2/neu.

"Tani kemi diēka pėr tė cilėn gjė mendojmė se ka efekt tek shumica e grave me kancer tė gjirit, pėr tė cilat aktualisht nuk ka pėrkujdesje tė mjaftueshme", ka thėnė George Peoples, njė nga autorėt e hulumtimit i cili do tė paraqitet nė takimin e sivjetmė tė Shoqatės Amerikane pėr Hulumtimin e Kancerit nė San Diego. "Gjithashtu, ajo pėrballohet shumė mirė, sikur vaksina kundėr gripit".

Profesori Peoples ėshtė udhėheqės i onkologjisė kirurgjike nė qendrėn ushtarako-mjekėsore "Brooke" nė San Antonio dhe udhėheqės i programit pėr zhvillim tė vaksinės kundėr kancerit nė Institutin ushtarako-mjekėsor amerikan.

Doktori Geroge Peoples aktualisht zbaton fazėn e tretė tė testimeve klinike. Kjo vaksinė stimulon sistemin imun qė tė njohė qelizat e kancerit si tė huaja, ndėrsa qėllim ka qė tė ndalojė kthimin e sėmundjes tek gratė tė cilat njėherė janė shėruar nga kanceri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: Zbulohet vaksina kundėr kancerit tė gjirit   26/11/2008, 17:08

Shum mir qe zbulohet vakcina kunder kanserit Smile
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: Zbulohet vaksina kundėr kancerit tė gjirit   3/12/2008, 01:07

PO! Mirepo eshte nje semundje qe u perhap shum viteve te fundit , diqka e tmerrshme:|:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zbulohet vaksina kundėr kancerit tė gjirit   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zbulohet vaksina kundėr kancerit tė gjirit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: