Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Duffy

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leonita
Administrator
Administrator
avatar

Female
Numri i postimeve : 2988
Location : United Kingdom
Registration date : 30/03/2008

MesazhTitulli: Duffy   6/4/2008, 12:43

Duffy eshte nje kengetare nga Wellsi, e cila u be e njohur nga suksesi i madh qe pati me singellin ‘Mercy’. E rritur ne Nefyn, ne gadishullin Llyn, me motren binjake Katy, prinderit e saj divorcohen kur ajo ishte 10 vjec. Ndersa i ati vazhdoi te jetonte ne Nefyn, ajo shperngulet tek e ema ne Pembrokeshire, ku rritet bashke me te motren. Interesi i saj ndaj muzikes fillon, pasi ajo shikon nje kasete video qe ja kishte dhuruar i ati, ku ishte regjistruar ne spektakel rock i viteve 1960 i quajtur ‘RockSteadyGo’
Ne moshen 15 vjecare, Duffy kthehet ne Nefyn, dhe fillon te kendoje me grupe te qytetit. Pasi u perfshi ne nje talent show te pasukseshem zvicerian , Duffy rikthehet ne Wells ne 2003 dhe merr pjese ne nje tjeter talent show — Wawffactor (Nje spektakel i ngjashem me Pop Idol-in britanik). Edhe pse pritej te fitonte, ajo doli e dyta duke u mundur nga Lisa Pedrig. Me pas Duffy ndjek studimet ne Universitetin e Chesterit ne Angli, ku vazhdon te angazhohet ne muzike, duke kenduar ne klube jazz-i dhe blues-i. Albumin e saj te pare (me vetem 3 kenge) ajo e regjistron me 2004, ne gjuhen Wellshe, si dhe bashkepunon ne dy kenge per albumin ‘See you in the morning’ i grupit Mint Royale (nje grup i njohur i muzikes elektronike nga Manchesteri), ndersa punon si kamariere ne nje restorant peshku. Owen Powell i Catatonia dhe Richard Parfitt i 60ft Dolls (grupit nga NewPort) e prezantojne Duffy-n me nje drejtuese te shtepive te famshme diskografike si Public Image Ltd dhe Rought Trade Records, Jeanette Lee, e cila sjell bjonden perfundimisht ne Londer, ne nje shtepi ne Crouch End. Lee arriti te bindte ish kitaristin e Suede, Bernard Butler te degjonte kengetaren, dhe me pas ai behet bashke-kompozitor i disa kengeve, dhe e ndihmon Duffy-n per te krijuar nje tingull te ngjashem me kengetaren e dashur britanike te viteve ‘60 Dusty Springfield. Bashke me nje tjeter yll qe po ngrihet, Adele Atkins, Duffy eshte nje prej kengetareve me premtuese te llojit ‘New Amy’ (Amy-t e reja) (kengetare te ngjashme ne stil me Amy Winehouse), duke lene pas edhe Gabriella Cilmi-n, nje tjeter vajze e talentuar britanike.
Kontrata e saj e pare e rendesishme firmoset gjate 2007 me A&M Records, ndersa me 23 Nentor, te po atij viti, Duffy kendon per BBC2 ne spektaklin ‘Later with Jools Holland’, ku mahnit audiencen, dhe me vone dueton me nje nga legjendat e soul-it - Eddie Floyd. Ajo Rikthehet ne shkurt te 2008 tek ‘Later with Jools Holland’ ku kendon vec ‘Mercy’ edhe ‘Stepping Stone’, ‘Rockferry’. Fama e saj ne Britani rritet dita dites pas publikimit te albumit te pare me 3 Mars te vitit 2008, e ndihmuar nga Butler dhe partneri i tij ne muzike David McAlmont. Ne fakt ‘Rockferry’ ka qene singelli i pare qe doli nga Duffy, dhe u pasua nga nje prej kengeve me te shkarkuara ne internet ne kohen e publikimit - ‘Mercy’ (publikuar me 17 Shkurt, 2008). Duffy eshte kengetarja e pare nga Wellsi ne 25 vitet e fundit qe arrin vendin e pare ne klasifikimet pop. Albumi i saj ne gjuhen Wellshe, ‘Aimee Duffy’ ka arritur po ashtu vendin e pare. Pas kenges ‘Mercy’ nga albume del kenga ‘Rockferry’.


Emri i plote: Aimee Anne Duffy
Lindur me: 1 Qershor 1984
Origjina: Nefyn, Gwynedd, Wales
Zhanri: Soul, Rock, Pop
Kengetare dhe kompozitore
Zbuluar me: 2003

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Duffy
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz-
Kėrce tek: