Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Pėr duhanpirėsit meshkuj ul rrezikun pėr iktus

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Pėr duhanpirėsit meshkuj ul rrezikun pėr iktus   21/3/2008, 14:03

Nė studim janė marrė njė kampion me rreth 24 mijė vullnetarė duhanpirės qė janė marrė nė studim pėr tė parė shėndetin e sistemit tė frymėmarrjes tė kėtyre pacientėve, qė pinin tė paktėn 5 cigare nė ditė rregullisht.

Njė nėngrup i veēantė i kėtyre pacientėve ndiqte njė dietė veēanėrisht tė pasur me magnez, qė ėshtė i pranishėm nė frutat e thata, drithėrat, perimet, djathėrat dhe veza.

Nė analizimin e rezultateve tė arritura nė fund tė studimit, mjekėt kanė arritur tė kuptojnė, gati rastėsisht, qė incidenca e iktusit cerebral nė kėtė nėngrup ishte mė i pakėt se nė pjesėn tjetėr tė duhanpirėsve.

Magnezi, kalciumi dhe potasi janė elemente tė rėndėsishme pėr homeostazėn qelizore, pėr tė mbajtur kėshtu njė ekuilibėr tė brendshėm qė do t’u lejonte qelizave tė njė organi dhe tė gjithė organizmit tė brendshėm tė funksionojė.

Duke marrė kėto substanca me anė tė dietės arrihet tė ruhen ekuilibrat minerale, prishja e tė cilėve do tė sillte pasoja shumė tė rėnda nė organizmin e njeriut. Kėshtu p.sh., njė tepricė sode do tė ndėrlikonte gjendjen e hipertonikėve. Ndėrsa magnezi lehtėson fenomenet vazodilatative.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pėr duhanpirėsit meshkuj ul rrezikun pėr iktus
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: