Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Pijet Kola dhe veshkat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Pijet Kola dhe veshkat   21/3/2008, 02:56

Dihet qė pėrdorimi i tepėrt i pijeve tė gazuara e rritė rrezikun nga trashėsia dhe diabeti, por cili ėshtė ndikimi i tyre nė shėndetin e veshkave?

Nė studim kanė marrė pjesė 465 paciente me sėmundje kronike tė veshkave dhe numėr i njėjtė i personave tė shėndoshė. Ėshtė vėrejtur qė dy apo mė tepėr pije kola nė ditė (pavarėsisht a janė me sheqer apo me ėmbėltues) e dyfishon rrezikun nga sėmundjet kronike tė veshkave. Studimi i njėjtė ka treguar se pijet e gazuara qė nuk janė kola nuk paraqesin rrezik.

Supozohet qė pijet kola pėr shkak tė fosfatit e rrisin rrezikun nga paraqitja e gurėve nė veshkė, insuficienca e veshkave apo sėmundjet e tjera.


_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
Pijet Kola dhe veshkat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: