Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 400 simptoma pėr 55 sėmundje nė trupin tonė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: 400 simptoma pėr 55 sėmundje nė trupin tonė   21/3/2008, 02:42

Ataku kardiak
Simptomat e sėmundjes sė zemrės:

1-Shenja tė shtrėngimit tė fortė
2-Ndjesi peshe nė kraharor
3-Shtrėngime tė dhimbshme nė qendėr tė gjoksit, tė cilat zgjasin disa minuta
4-Shenjat mund tė shfaqen dhe zhduken herė pas here
5-Dhimbje tė forta qė pėrhapen dhe pėrgjatė krahėve, shpatullave dhe duarve, nė qafė, nė stomak
6-Ndjesi tė ftohti
7-Pengim frymėmarrjeje
8-Kėto mund tė shoqėrohen me ndjesi tė fikėti.

Hipertensioni
Simptomat e sėmundjes:

9-Dhimbje koke, sidomos nė mėngjes
10-Gumėzhitje veshėsh
11-Marramendje
12-Nganjėherė shoqėrohet me gjak nga hundėt
13-Depresion, pa e ditur shkakun
14-Personi nxehet pothuajse pa shkak
15-Skuqje tė fytyrės
16-Ndjesi tė fikėti.

Diabeti
Simptomat e sėmundjes sė sheqerit:

17-Tė sėmurėt me diabet kanė dhimbje barku
18-Frymėmarrje tė ngadalta e tė thella
19-Prani e ketoneve nė gjak dhe nė urinė
20-Pacientėt me diabet duhet tė kontrollojnė peshėn
21-Shtojnė nė peshė, pėr kėtė duhet tė kufizojnė sheqernat e rafinuara
22-Kanė mungesė ekuilibri, e pėr kėtė duhet tė rrisin sasinė e fibrės nė dietė
23-Ndonjėherė kolesteroli i tyre rritet shumė, pėr kėtė yndyrat duhet tė jenė vajra me njė lidhje dyfishe.

Anemia:
Shenjat e sėmundjes sė gjakut:

24-Lodhje
25-Takikardi
26-Zbehje
27-Gjendje tė fikėti.

Artiti Reumatik
Shenjat e sėmundjes sė moshės sė tretė:

28-Kyēet e duarve ose tė kėmbėve ėnjten
29-Kyēet dhembin dhe nė rastin e malcimit tė madh ato bėhen tė nxehta
30-Malcimi ēon nė sertėsi nė kyēe, sidomos kur njeriu ēohet nė mėngjes apo ka ndenjur nė vend pėr njė kohė tė gjatė.
31-Malcimi nis nė indet e kupės sė kyēit.
32-Nėse malcimi vazhdon pėr njė kohė tė gjatė mund tė dėmtojė pjesė tė ndryshme nė kyē dhe rreth tij si kėrcet e kyēit, kockat, gilcat dhe ligamentet.
33-Lėvizshmėria nė kyēe keqėsohet dhe kyēi nė disa raste mundet tė keqvendoset.
34-Nė raste tė rralla mundet qė edhe organe tė tjera nė trup tė malcohen, si pėr shembull pleura, cipa e zemrės, enėt e gjakut dhe sytė.

Gurėt nė tėmth
Simptomat kryesore:

35-Tėmthi jep dhimbje nė hipokondrin e djathtė, poshtė brinjėve.
36-Kur irritohet pjesa e diafragmės qė ka kontakt me tėmthin, dhimbja ndihet edhe nė shpatullėn e djathtė (diafragma inervohet nga nervat c3-c4-c5, ashtu si dhe shpatulla).
37-Guri nė tėmth mund tė japė dhimbje (ose mund tė shfaqė mbindjesi) nė segmentin midis brinjės sė VII dhe IX qė nga stėrnumi deri nė shtyllėn kurrizore (columna vertebralis).
38-Inflamacioni i tėmthit rrezatohet nė shpatullėn e djathtė.

Tiroidet

39-Dobėsi muskulore, shkaktuar nga njė konsumim nė rritje tė energjisė dhe degjenerim tė muskulaturės.
40-Gulēimė zemre dhe rritje tė pulsit.
41-Rėnie nga pesha, pėr shkak tė konsumimit nė rritje tė energjisė.
42-Drithėrima, pėr shkak se shtohet ndjeshmėria pėr disa lėndė nė sistemin nervor.
43-Bark, pėr shkak se ushqimi kalon mė shpejt pėrmes zorrės.
44-Nervozizėm, gjumė tė keq, lodhje dhe shqetėsim.
45-Problem me lėkurėn, midis tė tjerash thonjtė mund tė shkėputen nga shtrati i thonjve dhe njeriut mund t'i shtohet rėnia e flokėve.

a) Shenjat nė rast se pacienti ka mbiprodhimi tė tiroides

46-Tė rrahura tė shpeshta tė zemrės
47- Humbje tė peshės
48- Kėputje trupi e theksuar
49- Nuk durojnė tė nxehtin
50- Gjumė i ērregullt
51- Temperaturė e lartė
52- Djersitje e theksuar
53- Aritmi
54- Probleme tė syve.

Shenjat nė rast se pacienti ka nėnprodhimi tė tiroides
55- Lėkurė e thatė
56- Gjatė gjithė kohės pacienti ka ftohtė
57- Fryrje tė fytyrės
58- Anemi
59- Trashje tė zėrit
60- Rėnie tė flokėve
61- Lodhje fizike e pėrgjumje
62- Tė rrahura tė pakta tė zemrės
63- Yndyra tė larta.

Veshkat
Shenjat dhe simptomat

64-Sistemi tretės: Anoreksi, pėshtjellim, tė vjella.
65-Gjaku: Hemorragji si pasojė e keqfunksionimit tė trombociteve.
66-Ērregullime tė volumit intravaskular qė janė pasojė e humbjes sė aftėsisė tė veshkave pėr tė rregulluar pėrqendrimin e urinės.
67-Anemia ėshtė pasojė e mosprodhimit tė eritropoetinės.
68-Djersitje e vazhdueshme
69-Fryrje e trupit
70-Ethe
71-Dobėsi
72-Urinė e turbullt me erė tė keqe
73-Temperaturė.

Alergjitė
Simptomat mė tė zakonshme tė shkaktuara nga alergjitė janė:

74-Hundė qė rrjedhin apo tė zėna
75-Sy tė kuq, tė acaruar qė tė kruhen
76-Kollitje
77-Tė teshtima
78-Tharje gjuhe dhe fyti, edhe acarime tė tyre
79-Vėshtirėsi nė frymėmarrje
80-Diarre
81-Vjellje ushqimi
82-Tharje dhe acarim i lėkurės.

Kanceri nė stomak
83-Pėrzierje tė stomakut, tė vjella
84-Djegie tė stomakut, e cila nė disa raste mund tė kalojė nė tė gjithė kraharorin tuaj.
85-Dobėsi dhe lodhje
86-Humbje tė oreksit ose fryrje tė stomakut.
87-Dhimbje e barkut qė mund tė zgjasė nga pak minuta nė disa orė dhe zakonisht dhimbjet mund tė largohen vetėm pasi keni marrė njė dobėsim tė acidit.
88-Nė disa raste dhimbjeje tė cilat zgjasin me javė tė tėra dhe largohen, qė mund tė kalojnė mė pas nė dhimbje qė ka njė periudhė tė caktuar dhe bėhet mė e fortė.
89-Rėnie nė peshė.
90-Rrjedhje gjaku, mund tė shkaktohen nga ulcera nė stomak.

Impotenca Seksuale
Simptomat:
Tek tė dy partneret e ēiftit:
91-Mungesa e interesit ose dėshirės pėr seks
92-Paaftėsia pėr t'u ndierė i kėnaqur.

Tek burrat:
93-Paaftėsia pėr tė arritur erektimin
94-Paaftėsia pėr tė mbajtur erektimin gjatė gjithė aktit,
vonesa ose mungesa e ejakulacionit.
95-Paaftėsia pėr tė kontrolluar ejakulacionin nė kohėn e nevojshme (orgazmės mashkullore).

Tek gratė:
96-Paaftėsia pėr t'u pėrqendruar
97-Paaftėsia pėr tė arritur orgazmėn femėrore.

Ankthi-Emocionet

98-Kur njė person provon prishje tė theksuar tė humorit dhe tė ekuilibrit emocional, atėherė mund tė thuhet se ai person ka ērregullime tė gjendjes shpirtėrore.
99-Kur emocionet qėndrojnė nė njė pikė tė ulėt gjatė gjithė kohės dhe ne humbasim interesin pėr jetėn, kjo do tė thotė se po kalojmė njė gjendje depresioni.
100-Depresioni madhor karakterizohet nga njė gjendje e rėnė shpirtėrore dhe trishtim qė shoqėrohet me ndjenjėn e fajit dhe tė qenit i pavlefshėm.
101-Njerėzit kalojnė nė gjendje depresive kur ata kanė probleme nė punė, probleme bashkėshortore ose kur ndjehen tė pazotė pėr diēka qė duan tė bėjnė.
102-Shenjė e depresionit mund tė jetė edhe prishja e gjumit, rėnia nė peshė, kėputja, ndjenja e fajit tė kotė.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: 400 simptoma pėr 55 sėmundje nė trupin tonė   21/3/2008, 02:43

Humbja e kujtesės
103-Memoria humbet ēo ditė e mė shumė.
104-Personi ka probleme gjuhėsore (harron fjalėt pėrkatėse dhe pėrdor tė tjera nė vend tė falės sė duhur).
105-Pjesėn mė tė madhe tė kohės ėshtė konfuz.
106-Gjėrat e reja i mban mend me shumė vėshtirėsi.
107-Mund tė ketė konfiguracione, (nuk di tė bėjė llogaritė).
108-Nuk arrin tė shkruajė normal.
109-Mezi lexon.
110-Ka vėshtirėsi nė veshjen e rrobave tė trupit.
111-Me kalimin e kohės pacienti humb interesin nė gjerat qė e rrethojnė dhe bėhet tėrėsisht konfuz.
112-Mund tė ketė dhe haluēinacione, probleme me urinimin dhe jashtėqitjen (inkontinence).
113-Nė fund fare pacienti humb edhe kontrollin e trupit tė vet thuajse nė ēdo aspekt.

Autizmi
Simptomat
114-Probleme me shikimin
115-Vėshtirėsi nė tė folur
116-Probleme me dėgjimin dhe komunikimin
117-Aftėsi e kufizuar pėr tė kryer veprime tė pavarura
118-Fėmija izolohet nė vetvete
119-Formulon me vėshtirėsi mendimet
120-Ka vėshtirėsi nė tė kuptuar dhe kujtesė.

Sindromi i kanerit (probleme mendore)
Simptomat

121-Ērregullime nė sjelljeve
122-Ērregullime nė komunikimin verbal
123-Ērregullime nė tė folur
124-Ērregullime nė pėrqendrim, etj.

Tumori nė tru
Simptomat

125-I sėmuri ndjen mpirje tė njėanshme tė trupit
126-Humbje tė pjesshme tė shikimit
127-Epilepsi tė ndryshme
128-Ndjen shtypje dhe presion nė tru
129-I prekuri nga tumori do kėtė tė vjella
130-Marrje mendsh
131-Dhimbjet e kokė
132-Lodhje
133-Humbje nė peshė.

Meningjiti
Simptomat

134-Duart dhe kėmbėt e ftohta
135-Dhimbje nė kėmbė
136-Ndryshime anormale tė ngjyrės sė lėkurės
137-Temperaturė
138-Ethe
139-Dhimbje koke
140-Tė vjella
141-Neveri ndaj ushqimit
142-Mpirje tė qafės
143-Probleme me ndriēimin dhe dritėn e diellit
144-Pėrgjumje
145-Pėshtjellim idesh e konfuzion.

Viroza gripale
Simptomat

146-Kollė e fortė
147-Bllokim hundėsh
148-Sekrecione nga hunda
149-Dhembje nė kraharor
150-Dobėsi e pėrgjithshme trupore, debulesė
151-Mungesė oreksi
152-Dhembje koke
153-Dhembje muskujsh dhe kockash
154-Temperaturė jo e lartė.

Cirroza nė mėlēi
Simptomat

155-Dobėsi dhe lodhje
156-Humbje tė oreksit
157-Humbje tė peshės
158-Humbje tė masės muskulare dhe krampe (ngėrē) muskulare
159-Ikter ose zverdhje tė syve dhe tė lėkurės
160-Ėnjtje tė kėmbėve
161-Ascit ose fryrje e barkut nga grumbullimi i ujit nė tė
162-Tė pėrziera dhe tė vjella
163-Humbje tė qimeve tė trupit dhe tė aftėsisė seksuale
164-Tek burrat rritje tė qimeve nė fytyrė, zė tė thellė
165-Ērregullime menstruale tek gratė.

Osteoporoza
Simptomat

166-Prek gjunjėt, kėmbėt dhe kyēet
167-Pacienti e ka tė vėshtirė tė lahet
tė vishet, dhe tė krihet nė mėngjes
168-Shoqėrohet edhe me serozit, qė do tė thotė efuzione pleurale, perikardit, anemi, xhunga nėn lėkurė.
169-Kur sėmundja pėrparon, ajo shkakton shformime karakteristike tė gjymtyrėve: Gishtėrinjtė e duarve zhvendosen lateralisht pėr nga ulna, gishtėrinjtė pėsojnė kontrakturė etj.
170-Pėrparimi i sėmundjes shoqėrohet me shkatėrrim tė kėrcit tė kyēeve dhe me ankilozė tė kockave.

Bronkiti kronik
Simptomat

171-Kollė e fortė
172-Bllokim hundėsh
173-Sekrecione nga hunda
174-Dhembje nė kraharor
175-Dobėsi e pėrgjithshme trupore, debulesė
176-Mungesė oreksi
177-Dhembje koke
178-Dhembje muskujsh dhe kockash
179-Temperaturė jo e lartė.

Distrofia muskulore
Simptomat

180-Dobėsia e muskujve skeletorė tė shpatullave
181-Dhembje nė pjesėn e sipėrme tė krahėve
182-Dobėsim tė muskujve tė kofshėve
183-Dhembje tė muskujve tė legenit
184-Tė sėmurėt ndjejnė kėrcitje, fortėsi dhe shtrėngim tė muskujve.
185-Kėta individė ndjejnė lodhje gjatė aktiviteteve tė lehta fizike.
186-Mund tė lodhen duke ecur dhe ngjitur shkallėt.
187-Shpesh e kanė tė vėshtirė tė ngrihen nga karrigia.

Myku nė vesh
Simptomat

188-Ėnjtje e veshit
189-Pezmatim i kanalit
190-Dhimbje e fortė
191-Vėshtirėsi nė tė dėgjuar
192-Dhimbje koke
193-Temperaturė e lartė
194-Sekrecione.

Veremi
Simptomat

195-Temperaturė
196-Ethe
197-Humbje tė energjisė
198-Lodhje
199-Rėnie nė peshė
200-Humbje e oreksit
201-Tė pėrziera
202-Djersitje, nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve natėn.
203- Kollė e fortė e vazhdueshme qė zgjat 3 javė ose mė shumė.

Skizofrenia
204-Dėmtimi i perceptimit, dėmtimi i ndjenjės sė unit dhe tė vullnetit.
205-Shumė persona me skizofreni manifestojnė reagime emocione anormale.
206-Dėmtimi i marrėdhėnieve dhe i sjelljes.
207-Skizofreni ka shumė vėshtirėsi nė shoqėrimin me tė tjerėt.

Tifo
Simptomat
208-Simptomat janė dhembje barku, kyēesh, tė vjella, temperaturė e lartė.
209-Preken kryesisht fėmijė, tė rinj dhe tė moshuar.
210-Simptomat mund tė fillojnė brenda disa orėve ose disa ditėve.
211-Simptomat mund tė zgjasin pėr 24-48 orė, por edhe njė javė.

Pneumoni

212-Pacientėt me pneumoni kanė kollė, dhimbje pleurave
213-Frymėmarrje sipėrfaqėsore dhe temperaturė tė lartė
214-Tek tė rinjtė shfaqet me kollė tė thatė, tė vjella, dhimbje barkut, ndjenje lodhje.
215-Tek tė moshuarit shfaqet me anoreksi, konfuzion, lodhje.

Rrufė

216-Fėmijėt kanė temperaturė
217-Tė zihen hundėt e tė kullojnė vazhdimisht
218-Shoqėrohet me tė teshtima tė shpeshta
219-Zakonisht shkaktohet nga tė ftohtėt.

TENSIONI
Simptomat

220-Dhimbje koke, sidomos nė mėngjes
221-Gumėzhitje tė veshėve
222-Marramendje
223-Nga njėherė del gjak nga hundėt
224-Depresion pa e ditur shkakun
225-Personi ėshtė i shqetėsuar dhe i irrituar
226-Skuqje e fytyrės
227-Ndjenja tė fikėti.

PANKREASI
Simptomat

228-Dhimbje tė forta barku
229-Fryrje barku
230-Tė vjella
231-Rrahje tė shpejta tė zemrės
232-Temperaturė.

DHIMBJET E SHPINĖS
Simptomat

233-Dhimbje mesi qė zgjat mė shumė se dy orė
234-Bllokim i shtyllės kurrizore
235-Dhimbje qė bllokon njėrėn anė tė veshkave
236-Shpesh njerėzit nuk mund tė lėvizin pėr javė tė tėra
237-Gjithmonė e ndjen shtyllėn kurrizore tė rėnduar
238-Nė disa raste dhimbjet fokusohen dhe nė zonėn e legenit.

PARKINSON
Simptomat

239-Dridhja ėshtė vetėm nė duar
240-Ndodh edhe nė gjendje qetėsie, d.m.th kur duart nuk po punojnė.
241-Muskujt e dorės dhe tė krahut nė pėrgjithėsi janė tė ngurtė
242-Kėta pacientė kanė vėshtirėsi nė ecje
243-Nuk e mbajnė dot ekuilibrin
244-Nė faza tė rėnduara tė sėmundjes pacientėt rrėzohen shpesh.

33-MIOPATIA
Simptomat

245-Dobėsim i muskujve tė krahėve
246-Dobėsim i muskujve skeletorė
247-Kanė vėshtirėsi nė ecje
248-Shtrėngim i muskujve tė zemrės
249-Shtrėngim dhe dobėsim i muskujve tė mushkėrive
250-Dobėsim progresiv.

PODAGORA
Simptomat

251-Shumė dhimbje tek gishtat e kėmbės
252-Gishtat ėnjten
253-Marrin ngjyrė tė kuqe
254-Nė rastet e rėndimit tė sėmundjes ngjyra bėhet blu
255-Njėri nga kyēet e kėmbės bllokohet
256-Shfaqet nė ēdo moshė.

KANCERI I LEKURES
Simptomat:

257-Numėr i lartė nishanesh nė trup
258-Ato kanė ngjyrė tė errėt
259-Nishanet janė zakonisht nė formė simetrike
260-Zakonisht kėto nishane kanė njė diametėr prej 6 milimetra
261-Sėmundja shfaqet nė shtresėn e jashtme tė lėkurės
262-Puērrat dhe nishanet shfaqen nė ēdo pjesė tė trupit.

KANCERI I GJIRIT
Simptomat

263-Ndryshime tė madhėsisė dhe pozicionit tė gjirit
264-Ndryshime tė lėkurės
265-Lėkura bėhet me gropėza, bėhet e fortė.
266-Nė ndonjė rast merr ngjyrėn e kores sė portokallit.
267-Ndryshime tė thithit si rrafshimi, futja brenda, spostimi, sekrecionet.
268-Masė aksilore (nėn sqetull).

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: 400 simptoma pėr 55 sėmundje nė trupin tonė   21/3/2008, 02:44

CERMA
Simptomat

269-Zakonisht sėmundja shfaqet natėn
270-Gishti i madh i kėmbės dhemb dhe ėnjtet
271-Kyēi nuk duron asnjė prekje
272-Dhimbja shoqėrohet me ethe
273-Nė shumė raste edhe me temperaturė
274-Lėkura vyshket

SPONDILIATROZA
Simptomat

275-Dhimbjet janė tė fiksuara nė njė vend
276-Dhimbjet janė pulsuese
277-Dhimbja shfaqet edhe natėn
278-Personat kėrkojnė kryesisht qetėsi
279-Spondiliatroza shkaktohet edhe me marrje mendsh
280-Me tė vjella.

MIGRENA
Simptomat

281-Dhimbje koke tė pėrqendruara nė njėrėn anė
282-Krizat zgjasin 15 minuta deri nė 1 orė
283-Ata qė vuajnė nga migrena janė tė zbehtė
284-Janė persona qė kanė ftohtė
285-Kanė luhatje humori
286-Gjithmonė preferojnė errėsirėn derisa t'u kalojnė dhimbjet.

RĖNIA E FLOKĖVE
Simptomat

287-Tek meshkujt humbja e flokėve nis qė nė moshėn 15-vjeēare
289-Tek femrat shfaqet pas tė 30-ve
290-Rėnia e flokėve shfaqet anash ballit
291-Nė mes tė kokės
292-Humbja e flokėve fillimisht fillon nė faza tė pėrkohshme.

HEMORROIDET
Simptomat

293-Kruarje anale
294-Dhimbje anale, sidomos kur ulesh
295-Derdhje gjaku i pastėr d.m.th ngjyrė e hapur
296-Dhimbje gjatė jashtėqitjes.

SĖMUNDJET PNEOMONARE
Simptomat

297-Kollė e madhe
298-Bllokim i mushkėrive deri nė rrugėt e frymėmarrjes
299-Nė ndonjė rast edhe bllokim i kordave zanore (ikėn zėri)
300-Zverdhje e personave
301-Dobėsi fizike.


44- ASTMA
Simptomat

302- Ngulēimi
303- Kollitja
304- Marrja frymė me vėshtirėsi
305- Rritet rreziku pėr bronkitet
306- Pneumonia pėrsėritet
307- Reagime alergjike.

TALASEMIA
Simptomat

308-Lodhje
309-Takikardi
310- Zbehje
311- Mosfurnizim i organizmit me oksigjen
312- Zemra nuk kryen si duhet funksionin e saj
313- Talasemia minore s'ka simptoma klinike.


KOLESTEROLI
Simptomat

314-Nė fillesa nuk shfaq simptoma
315-Shenjat e para shfaqen kur pėrparon sėmundja
316-Dhimbje gjoksi nga zemra ose
317-Dhimbje nė kėmbė gjatė ecjes qė shkaktohet nga
318-Ngushtimi i enėve tė gjakut
319-Bllokimi i damarėve tė kėmbės.

VARIĒET
Simptomat

320-Kėmbė tė rėnda
321- Kėmbė tė fryra
322- Fryrje e venave nėn lėkurė
323- Lodhje
324- Fryrje tė shputave tė kėmbėve
325- Venat e gjakut bėhen tė kuqe; nė raste tė rėnda blu.

BETATALASEMIA
Simptomat

326-Lodhje
327-Takikardi
338-Zbehje
329-Gjuhė e lėmuar
330-Thonj tė deformuar dhe tė thyeshėm
331-Eritrocite tė vogla dhe me pak hemoglobinė.

OBEZITETI
Simptomat

332-Dėshirė pėr ushqime tė thata pa vitamina
333-Shėndoshje e vazhdueshme dhe pa ndėrprerje
334-Ulet presioni i gjakut
335-Personave u shtohen edhe sėmundjet e zemrės
336-Ndjehen gjithmonė tė pangopur.


DEPRESIONI
Simptomat

337-Trishtim
338-Humbje energjie
339-Ndihesh pa shpresa ose pa vlerė
340-Rritje e nevojės pėr gjumė
341-Dhimbje tė pashpjeguara
342-Ulje e dėshirės pėr seks
343-Dhimbje koke
344-Ndryshim nė oreks qė shkaktojnė humbje apo ngritje peshe
345-Mendime rrotull vdekjes ose vetėvrasjes
346-Pėrpjekje pėr vetėvrasje.

HEPATITI A

Simptomat
347-Dhembjet e barkut
348-Ethet
349-Lodhjen ose molisjen
350-Humbjen e apetitit
351-Ndjenjėn e vjelljes
352-Zverdhjen dhe urinėn e errėt.


Ulēera

353-Dhimbje qė i ngjan djegies nė bark, e cila e rrezaton kėtė dhimbje nė kurriz.
354-Dhimbja ka ritmin e vakteve tė ngrėnies dhe shfaqet njė ēerek ore pas ngrėnies.
355-Dhimbja zgjat 2-3 javė dhe me pas zhduket dhe rishfaqet pas disa javėsh apo muajsh.
356-Sėmundja shfaqet nė mėnyrė ciklike (pranverė, vjeshtė) ose sipas rrethanave tė veēanta (stres psikologjik, marrje ilaēesh, etj).


Menstruacionet

Disa nga simptomat mė tė shpeshta:

357-Dhimbje shpine
358-Dhimbje nė pjesėt e brendshme tė "kofshėve"
359-Axhitim i tė vjellave
360-Diarre
361-Kapsllėk
362-Dhimbje koke
363-Rritje jashtėzakonisht e madhe e dėshirės pėr kontakt seksual.

Tumori nė tru
Simptomat me tė cilat shfaqet zhvillimi i tumorit nė tru:

364-I sėmuri ndjen mpirje tė njėanshme tė trupit
365-Humbje tė pjesshme tė
shikimit
366-Epilepsi tė ndryshme
367-Ndjen shtypje dhe presion nė tru
368-I prekuri nga tumori do kėtė tė vjella
369-Marrje mendsh
370-Dhimbjet e kokė
371-Lodhje
372-Humbe nė peshė.

Paranoja

Shenjat e para tė personit tė prekur nga sėmundja:

373-Ekzagjerimin dhe defektet e personalitetit.
374-Para "shpėrthimit" tė plotė tė paranojės pacienti mund tė kalojė njė fazė depresioni, e cila i paraprin njė paranoje tė pėrhershme e nė "lulėzim".

375-Deluzionet bėhen tė pranishme, pėrgjithmonė.
376-Paranojaku bėn deduksione racionale nisur nga premisa false, pasi gjykimi i tij ėshtė "prekur".
377-Ai beson se disa njerėz janė kundėr tij; e ata po konspirojnė e komplotojnė sė bashku pėr t'i shkatėrruar shėndetin apo pozitėn.
378-Ai "shikon" mesazhe tė fshehura nė ngjarje rutinė; gjithēka qė ndodh ka njė referencė speciale pėr atė vetė.
379-Ai ėshtė i persekutuar dhe i ndjekur nga influenca malinje.

Ekzema

Simptomat:
380- Kruajtje nė lėkurė
381- Lėkurė e skuqur
382- Flluska tė vogla nė lėkurė
383- Njolla tė mbuluara me shtresa lėkurė
384- Lėkura ėshtė e thatė.

Sindorimi i Dawnit
385-Dėgjim me vėshtirėsi
386-Probleme me zemrėn
387-Probleme me sytė
388-Nivel i ulėt i hormoneve
389- Probleme tė skeletit
400-Probleme mendore.

_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 400 simptoma pėr 55 sėmundje nė trupin tonė   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
400 simptoma pėr 55 sėmundje nė trupin tonė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: