Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Gjumi i pasdites pėrmirėson kujtesėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Gjumi i pasdites pėrmirėson kujtesėn   20/3/2008, 17:27

Gjumi i pasdites pushon trurin dhe pėrmirėson funksionet e kujtesės, ka dėshmuar njė hulumtim i ri. Mirėpo, ky studim nė fakt vėrteton se ėshtė e dobishme tė flihet, por jo edhe tė flihet nė gjumė tė thellė.Gjumi i shkurtėr prej gjithsej dhjetė minutash zvogėlon lodhjen edhe pse shumica e hulumtimeve tjera kanė dėshmuar se pėr ēlodhje tė plot,ė mė i dobishėm ėshtė gjumi mė i gjatė. Mirėpo, hulumtuesit gjermanė nga Universiteti i Dusseldorf ka kryer njė test nė tė cilin kanė kėrkuar nga studentėt tė mbajnė mend njė listė tė emrave dhe t’i rikujtojnė pasi tė kenė luajtur njė orė rresht lojėn e durimit. Disave u ėshtė lejuar tė flenė pesė minuta nė fillim tė testit, e mė vonė ėshtė dėshmuar se kanė mbajtur dukshėm mė shumė fjalė.

Para vet zhytjes nė gjumė, truri sėrish pėrpunon ngjarjet e fundit dhe prodhon ndjenja tė ngjashme me gjumin dhe mendime tė ndryshme “tė marra”. Duket se gjatė kėtyre momenteve truri kėrkon materiale tė reja pėr tė ditur ēfarė tė bėj me to. Pikėrisht kjo periudhė e shkurtėr ėshtė shumė e rėndėsishme pėr pėrmirėsimin e kujtesės dhe nė fakt shumė mė i rėndėsishėm sesa vet gjumi.

Marrė pėr bazė kėtė, shkencėtarėt janė tė mendimit se pėr pushimin e shkurtėr gjumi i thellė ėshtė i panevojshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gjumi i pasdites pėrmirėson kujtesėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: