Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 A duhet tė legalizohet aborti?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: A duhet tė legalizohet aborti?   19/3/2008, 17:08

Abort ėshtė dalja e embrionit nga mitra e femrės para se ai tė mund tė jetojė vetvetiu d.m.th. para se tė arrijė 6 muaj qė nga data e ngjizjes ose para se ta arrijė peshėn 0.5 kg. Ose ndryshe disa e quajnė abortin si mbytje e foshnjės para se tė lindė.

Aborti mund tė jetė spontan dhe artificial.

- Aborti spontan ėshtė tė dalurit e embrionit nga mitra e nėnės nė mėnyrė tė natyrshme pa ndikim tė jashtėm tė ēfarėdo forme tė ndikimit. Si p.sh. i ashtuquajturi aborti i harruar. Ky ndodh qė foshnja tė mos zhvillohet fare pasi tė ketė ndodhur ngjizja dhe tė zhduket me gjakderdhje. Pastaj aborti si shkak i frikės, apo lodhjes etj.

- Aborti artificial mund tė jetė terapeutik dhe kriminal.

Aborti terapeutik ėshtė aborti artificial qė bėhet pėr motive shėndetėsore qoftė tė nėnės apo tė fėmijės. Kurse aborti kriminal ėshtė aborti artificial, qė nuk ėshtė spontan apo artificial terapeutik. Pra, abort kriminal ėshtė ēdo lloj aborti qė bėhet me ndikim tė jashtėm pėr motive tė tjera, qė s'kanė tė bėjnė me shėndetin e nėnės apo tė foshnjės.

Lloji i abortit, i cilin hyn nė debat dhe ndahen mendime lidhur me faktin nėse duhet apo jo tė legalizohet ėshtė aborti artificial kriminal. Sa i pėrket abortit spontan, askush nuk bėn fjalė pėr tė, pasi qė ai ndodh nga jo vullneti i njeriut dhe si i tillė nuk mund tė hyjė nė debatin e tė lejuarės dhe tė ndaluarės, humanes dhe johumanes etj. Andaj edhe unė nė kėtė punim do tė zgjerohem mė tepėr nė kėtė lloj aborti, kurse pėr abortin terapeutik do tė ndaj njė paragraf dhe tė shohim se me ēfarė kushtesh mund tė lejohet.

Motivet e pėrgjithshme tė abortit artificial

- motive medicinale si shkak i rrezikimit tė jetės sė nėnės

- motive tė gjendjes shėndetėsore tė frytit si pėrcjellje e ndonjė sėmundjeje trashėguese ose tjetėr.

- motive shoqėrore pėr tė mbuluar turpin e marrėdhėnieve seksuale ilegale

- motive sociale, duke u frikėsuar se shtimi i njė anėtari tė ri nė familje shkakton pamundėsi pėr pėrkujdesje financiare

- motivi i planifikimit familjar, duke pėrcaktuar numrin e dėshiruar tė anėtarėve tė familjes etj.

Pėr tė arritur deri te ndonjė pėrfundim i arsyeshėm, kėsaj teme, ashtu sikundėrse edhe shumė tė tjerave, duhet qasur nga aspekti fetar islam, nga aspekti shėndetėsor si dhe nga ai social.


Pse duhet tė shikohet qėndrimi islam

nė lidhje me abortin?


Feja Islame si fe e vėrtetė dhe e shpallur prej Allahut, Krijuesit tė gjithėsisė, pėrveē anės sė besimit dhe adhurimit, pėrmban nė vetvete edhe anėn ligjore, me anė tė sė cilės Ligjvėnėsi i Madhėruar ka rregulluar anėn juridike tė jetės sė njeriut besimtar. E sidomos nė ato ēėshtje, pėr tė cilat mendja e shkurtėr dhe e kufizuar e njeriut ėshtė e paaftė tė vendosė rregull tė qėndrueshėm, tė drejtė dhe gjithėpėrfshirės. Kėshtu qė, sistemin ligjor islam e gjejmė modelin e parė legjislativ, prej tė cilit u shėrbyen ligjvėnėsit nė tokė.

Se sa korrekte dhe aktuale janė mėsimet kur’anore, kėtė e tregojnė dėshmitė e shumta dhe tė shpeshta tė shumė e shumė shkencėtarėve qė me mund e sakrificė tė vetėmohueshme, angazhohen tėrė jetėn e tyre pėr tė zbuluar diē nga shkenca bashkėkohore, dhe nė fund e gjejnė se ai studim i tyre ėshtė pėrmendur qysh para 14 shekujve nė fjalėn hyjnore tė Allahut, nė Kur’an. Siē ėshtė rasti i shkencėtarit tė madh nė lėmin e anatomisė dhe embriologjisė, Keith L. Moore, profesor nė Universitetin e Torontos nė Kanada, i cili pas njė studimi tė gjatė nė etapat e krijimit tė njeriut nė mitėr, erdhi nė pėrfundim se kjo gjė nė mėnyrė tė detalizuar ishte pėrmendur nė Kur’an para 1400 viteve. Gjė kjo, qė e shpiu ta pranojė Islamin dhe shkroi njė libėr, ku bėri krahasim mes mėsimeve islame (Kur’anit dhe Sunnetit) dhe shkencės bashkėkohore me titull: “The Developing Human, clinicially oriented embriology”, i cili u pėrkthye nė mė shumė se tetė gjuhė tė botės.

Rasti tjetėr ėshtė i shkencėtarit tjetėr amerikan, Marshall Xhonson, pėrgjegjės i katedrės sė anatomisė tė Universitetit “Tomas Xheferson” nė Filadelfia tė SHBA-ve. Shkencėtari Xheferson u befasua se si Muhamedi, paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė!, kishte mundur qė nė Mesjetė tė bėnte njė zbulim tė tillė, pra etapat e zhvillimit tė embrionit. Pas meditimit erdhi nė pėrfundim se Muhamedi, salallahu alejhi ue selem, nuk ka pasur kushte tė dijė nė atė kohė pėr kėtė gjė dhe u bind se kjo ėshtė fjalė e Zotit, Krijuesit tė embrionit, dhe pėrqafoi Islamin. Pėr mė gjerėsisht shiko librin “Mrekullitė shkencore nė Kur’an” tė autorit Abdulmexhid Zendani.

Nuk ėshtė ēudi pėr kėso lloj rastesh, sepse Allahu i Madhėrishėm ka treguar nė Kur’an dhe ka thėnė: “E atyre qė u ėshtė dhėnė dije, atė qė tė ėshtė shpallur nga Zoti yt e kuptojnė se vetėm ajo ėshtė e vėrtetė dhe udhėzon nė rrugėn e tė Gjithėfuqishmit dhe tė Lavdėruarit.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: Re: A duhet tė legalizohet aborti?   6/12/2008, 02:46

ne asnje menyr nuk duhet me u legalizu aborti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: A duhet tė legalizohet aborti?   6/12/2008, 02:47

edhe un mendoj kshtuu Proff..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Re: A duhet tė legalizohet aborti?   6/12/2008, 02:49

Eshte gjynah i madh te besh kete gje ne fejen Islame
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Bjonda
Senior Member
Senior Member


Numri i postimeve : 331
Registration date : 19/11/2007

MesazhTitulli: Re: A duhet tė legalizohet aborti?   6/12/2008, 22:24

edhe une jom ne mendimin qe sduhet me u legalizu aborti
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A duhet tė legalizohet aborti?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A duhet tė legalizohet aborti?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: