Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Thirrja e fėmijėve tanė nė islam

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Thirrja e fėmijėve tanė nė islam   19/3/2008, 16:59

Thirrja e fėmijėve tanė qė ta adhurojnė Allahun ėshtė njė nga aktivitetet mė tė vėshtira dhe qė kėrkojnė pėrkushtim tė duhur dhe tė vazhdueshėm. Nė tė njejtėn kohė ėshtė edhe njė aktivitet shumė i lehtė. Vėshtirėsia shtrihet nė pėrzgjedhjen dhe pėrdorimin e rrugėve dhe metodave tė duhura qė tė sjellim diēka pozitive. Pikėpamja mė e lehtė pėr thirrjen e fėmijėve nė islam ėshtė suksesi nė tė cilėn fėmijėt mund tė jenė pozitivisht tė ndikuar.

Fėmijėt joshen nga teknologjitė e fundit. Ato i joshin fėmijėt shumė lehtė me anė tė filmave dhe fotove tė ndryshme. Ata qė ftojnė nė rrugėt satanike i vendosin ato teknika nė mėnyrėn mė tė sofistikuar tė mundshme. Ne duhet tė pėrqendrohemi qė t’ia bėjmė tė dashur tregimet dhe novelat – mbi gjėrat qė i frymėzojnė fėmijėt qė tė pyesin dhe qė tė duan tė dijnė mė shumė.

Jeta e Dėrguarit tė Zotit, paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė mbi tė, mund tė jetė mėnyra mė e efektshme nė thirrjen e fėmijėve tanė nė islam. Njė fėmijė ka nevojė tė dijė mė herėt se prej ēkahit ka dobi nė jetėn e tij. Ai ka nevojė pėr shembuj tė cilėt kanė ndikim pozitiv dhe tė cilėt kanė fuqi qė ta inspirojnė. Fėmiut i duhet qė ta kuptojė tė vėrtetėn nė mėnyrė graduale (hap pas hapi). ثshtė gabim tė pėrdoret frika si njė mjet pėr udhėzime morale. Duhet t’ua tregojmė se islami ėshtė fe e mėshirės, paqės dhe e virtyteve (mirėsisė).

Duhet t’i njohim rrethanat tona nė tė cilat jetojmė. Jetojmė nė njė kohė ku fėmijėve tanė u janė ekspozuar sulme tė egra kundėr islamit, duke i bėrė ato nėpėrmjet mediave dhe duke ia futur kėtė mendėsi tė dobėt shoqėrisė.

Ne gjithashtu jetojmė nė njė kohė tė pėrparimit tė shpejtė teknologjik.

Duhet ta marrim nė konsideratė kulturėn e shoqėrisė nė tė cilėn jetojmė. Nuk duhet tė kėrkojmė tė ngrisim konflikt midis mėsimeve islame dhe normave shoqėrore. Le tė nxjerrim konkluzionin e fėmiut, udhėzoje fėmiun tė kuptojė vetė se ēka ėshtė e drejtė dhe ēka gabim. Nuk duhet t’i nėnēmojmė fėmijėt duke pretenduar se ata janė tė paaftė qė tė mendojnė pėr veten e tyre. ثshtė krejtėsisht e kundėrta, aftėsitė e tė menduarit zhvillohen mė shpejtė dhe mė herėt tek fėmijėt.

Kjo don tė thotė se ne nuk duhet t’ua imponojmė idetė e tona fėmijėve duke e paguar me tė ardhmen e tyre. Gjithashtu mendoj se ėshtė njė ide e mirė t’i mėsojmė fėmijėt pėr jetėn e shokėve tė tė Dėrguarit tė Allahut, paqja dhe shpėtimi i Zotit qoftė pėr tė, veēanėrisht se si silleshin mė fėmijėt dhe se si vetė fėmijėt e jetėsonin (praktikonin) islamin. Duhet tė jetė plotėsisht i sinqertė dhe tė flet saktė ai i cili i fton fėmijėt nė islam. Mund tė jetė shumė e vėshtirė qė fėmijėt tė ndryshojnė mendjet e tyre kur ata binden nė diēka. Jam njėri nga ata qė pėrkrahėn fillimin e hershėm tė mėsimit tė fėmiut. Sidoqoftė, jam gjithashtu i shqetėsuar se disa njerėz nuk janė siē duhet tė pajisur nė sjelljen me fėmiun, madje as nė kuptimin e pėrgjithshėm. Atėherė duhet mė shumė tė pėrqendrohemi dhe tė jemi tė aftė tė diskutojmė ēėshtjet islame me fėmijėt.

Fėmijėt janė tė lindur me besim tė pastėr (fitre) nė zemrat e tyre, me parapėrgaditje (predispozita) natyrale qė ta njeh Allahun dhe Njėshmėrinė e Tij.

Gjithashtu ėshtė edhe rrethi (ambienti) ai i cili ndikon tek fėmijėt dhe luan njė rol jashtėzakonisht nė tė menduarit e tyre tė mėvonshėm fetar.


Kėrkoj nga Allahu i Plotėfuqishėm qė tė na mėshiron dhe tė na bekon me sukses dhe udhėzim tė drejtė nė pėrpjekjet tona. I lutemi Atij qė tė na bekon nė ēdo hap qė marrim nė rrugėn e thirrjes sė tė tjerėve nė rrugėn e Tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Thirrja e fėmijėve tanė nė islam
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Bota Shpirtėrore :: Mėsime nga Kurani-
Kėrce tek: