Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 MEDIAT E HUAJA: KUSH ESHTE TYMNAJA E BALLKANIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
TheBest
Moderator
Moderator
avatar

Male
Numri i postimeve : 4519
Age : 30
Location : Deutschland
Job/hobbies : Fraer
Humor : Filmat qesharake
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: MEDIAT E HUAJA: KUSH ESHTE TYMNAJA E BALLKANIT   17/3/2008, 14:20

Ndersa ne Gerdec ende po numerohen viktimat e radhes, tragjedia ne mediat boterore ka bere qe Shqiperia te vihet serish ne qendren e ciklonit, kete here per nje incident te permasave te medha Nje shkrim ne gazeten italiane 'Il Manifesto' vendi yne etiketohet si tymnaja e Ballkanit edhe pse tashme nuk ka nevoje per metafore, por vetem per kronike. E quajne incident por i ka habitur te gjithe me pasojat, parashikimin e tij dhe sasise se madhe te armeve te shperthyera. Analogjia e gazetes italiane kthehet pas ne kohe kur monedha e vetme ne 1997 ishin armet te cilat ricikloheshin politikisht dhe sherbenin per konflikte te tjera ne rajon. Kjo eshte tymnaja e ballkanit sipas 'Manifesto' qe edhe me inputin perendimor vuan pasojat e regjimit komunist. Kriza shqiptare sic quhet ne kete gazete kishte nisur me Korfuzin ne vitin 1946 kur minat mbizoterorin ne bregdetin tone dhe me pas tentativa e angloamerikaneve per te zgjidhur mes Shqiperise, nje krize pertej detit. Me pas lidhja me Stalinin. Tirana e mbyllur ne nje masiv betoni dhe armesh eshte krahasimi i radhes ne syte e huaj qe u rivu ne skene me shperthimin e Gerdecit. Odiseja e armeve shqiptare vazhdon sipas 'Manifestos' me armet ruse qe ne pak kohe u zevendesuan me miqesine e lidhur nga Enver Hoxha me Kinen. 'Jemi gati te marrim pjese ne nderhyrje ushtarake kudo" thote kryeministri i vjeter dhe i ri, Berisha. Me depozita te reja armesh, ushtarate e Tiranes, luftojne ne Irak dhe Afganistan. Akoma jo ne Kosove, do te ishte me shperthyese sesa Gerdeci sipas gazetes italiane, qe eshte me e fundit ne radhe qe nenvizon pasigurine e nje vendi aspirant per ne NATO.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.albade.com
 
MEDIAT E HUAJA: KUSH ESHTE TYMNAJA E BALLKANIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz-
Kėrce tek: