Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Shpėrthim nė njė depo municioni nė Gėrdec

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BoraBardh
Senior Member
Senior Member
avatar

Female
Numri i postimeve : 1399
Age : 31
Location : Kosova
Job/hobbies : ??
Humor : ??
Registration date : 12/12/2007

MesazhTitulli: Shpėrthim nė njė depo municioni nė Gėrdec   16/3/2008, 21:26

Njė shpėrthim ka ndodhur tė shtunėn nė fshatin Gėrdec, nė afėrsi tė Tiranės, nė njė depo municionesh, si pasojė e tė cilit deri mė tash raportohet pėr 4 tė vdekur dhe 203 tė plagosur. Mė herėt ėshtė raportuar pėr 5 tė vdekur, mirėpo fatmirėsisht personi i pestė ka shpėtuar. Dyshohet se numri i tė vdekurve mund tė jetė shumė mė i madh.
Autoritetet qeveritare kanė bėrė tė ditur se deri mė tani kanė vdekur katėr persona. Sipas tė njėjtave burime, mėsohet se nė depo, qė ndodhet rreth 20 kilometra larg Tiranės, nuk ka pasur raketa por vetėm municione tė llojit predhė, gjė kjo qė tė paktėn minimizon rrezikun qė mund tė evoluojė mė tej.
Vendet fqinje ndihmojnė Shqipėrinė
Vendet fqinje tė rajonit u kanė ofruar ndihmė autoriteteve tė Shqipėrisė nė pėrballjen me pasojat nga shpėrthimet tragjike qė ndodhėn nė depon e municionit nė Gėrdec.
Kosova, Italia, Turqia dhe Maqedonia ishin ndėr tė parat qė ofruan ndihmė. Forcat e KFOR-it nė Kosovė kanė dėrguar qindra qese gjaku dhe mjete ndihmėse pėr mbrojtjen shqiptare.
Ministria e Mbrojtjes tha se disa shtete, si Turqia dhe Maqedonia, kanė treguar gatishmėri pėr t'u gjendur pranė me logjistikė dhe burime njerėzore pranė ekipeve tė shpėtimit.
Ambasada e Shteteve tė Bashkuara nė Tiranė ka shprehur shprehet gatishmėrinė qė personeli i ambasadės tė jetė nė kontakt me zyrtarė tė Qeverisė shqiptare pėr tė ofruar ndihmė.
Ndėrkaq Qendra Kombėtare e Transfuzionit tė Gjakut nė Prishtinė u ka bėrė apel tė gjithė qytetarėve tė Kosovės qė tė shkojnė pėr tė dhuruar gjak pėr personat e plagosur si pasojė e shpėrthimeve nė depot e municionit nė Gėrdec tė Vorės, nė afėrsi tė Tiranės
Apeli iu bashkėngjit thirrjeve tė shumta pėr tė dhuruar gjak, tė cilat gjatė tėrė ditės sė sotme janė bėrė nė shumė qytete tė Shqipėrisė.
Ministri i Jashtėm i Maqedonisė, Antonio Milloshoski, ka mbėrritur nė Tiranė, ku ka dhuruar gjak nė spitalin ushtarak, dhe ka premtuar se tė hėnėn nga Maqedonia do tė dėrgohen rreth 2 mijė qese me gjak.
Presidenti Sejdiu shpreh dhembjen e popullit tė Kosovės pėr shpėrthimin tragjik afėr Tiranės
Presidenti i Republikės sė Kosovės, Fatmir Sejdiu, ka biseduar me telefon sot pasdite me udhėheqėsit e Shqipėrisė, presidentin Bamir Topi dhe kryeministrin Sali Berisha, pas njoftimeve pėr shpėrthimin nė bazėn ushtarake shqiptare nė afėrsi tė Tiranės.
Presidenti Sejdiu u ka shprehur udhėheqėsve shqiptarė dhembjen e popullit tė Kosovės pėr tragjedinė qė ka pėrjetuar sot Shqipėria. Presidenti Sejdiu ka ngushėlluar Topin dhe Berishėn pėr viktimat e kėsaj tragjedie, duke uruar qė Qeveria dhe populli i Shqipėrisė tė gjejnė forcat pėr tė pėrballuar pasojat e tragjedisė.
“Ne jemi pranė jush, pranė popullit tė Shqipėrisė, nė kėto ēaste tė rėnda”, ka thėnė presidenti Sejdiu, duke uruar qė tė plagosurit nga shpėrthimi tė shėrohen sa mė shpejt.
Edhe kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, tė shtunėn i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi homologut tė tij shqiptar Sali Berisha, me rastin e humbjes sė jetės sė disa qytetarėve shqiptarė si pasojė e shpėrthimit nė depon e municionit nė Gėrdec tė Vorės.
Njėsoj ka vepruar edhe kryetari i Parlamentit, Jakup Krasniqi, i cili i ka dėrguar homologes sė tij, Jozefina Topalli, dhe popullit shqiptar, njė letėr ngushėllimi.
Liderė botėrorė ngushėllojnė Berishėn
Ambasada e Shteteve tė Bashkuara nė Tiranė ka vėrejtur e shokuar dhe e shqetėsuar raportimet pėr aksidentin tragjik nė depon ushtarake pranė Gėrdecit. Mendimet dhe zemrat e popullit amerikan janė me ushtarėt dhe tė tjerėt e prekur nė kėtė incident tė tmerrshėmm thuhet nė deklaratė, dhe shprehet gatishmėria qė personeli i ambasadės tė jetė nė kontakt me zyrtarė tė qeverisė shqiptare pėr tė ofruar ndihmė.
Kryeministri Sali Berisha dhe presidenti Bamir Topi ka pasur gjithashtu mesazhe ngushėllimi dhe solidaritet nga presidenti i Francės Nicolas Sarkozy, ministri i Jashtem Bernard Kouchner dhe personalitete tė tjera tė Bashkimit Evropian.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shpėrthim nė njė depo municioni nė Gėrdec
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz-
Kėrce tek: