Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Kuriozitete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Kuriozitete   13/11/2007, 18:50

Kuriozitete


 • Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.

  Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.

  Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

  Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.

  1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

  Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.

  Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000

  Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

  Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.

  Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.

  Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.

  Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.

  Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

  Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.

  Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.

  Sipas Byrosė sė mirėnjohur ne SHBA Census, 19% e fėmijėve nė Amerikė jetojnė nė varfėri.

  Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.

  Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

  Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

  DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

  Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

  Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

  Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė

  Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.

  Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

  Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm

  Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

  Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

  Peshkaqenėt nuk sėmuren.

  Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

  Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

  Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

  Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

  Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

  Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

  Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

  Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.

  Minjtė nuk mund tė vjellin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Vazhdim...   13/11/2007, 18:51

Tri vdekjet me te ēuditshme ne bote:

-Ne vendin e pare qendron vdekja e nje veterineri, i cili, pasi vaksinoi nje lope, u ul te pine nje cigare. Mirepo lopa, ne shenje mirenjohjeje, i dha nje shkelme ne koke duke i marre jeten.

- Ne vendin e dyte qendron vdekja e nje polici.Gjate kohes qe ai flinte, degjoi zilen e telefonit dhe ne vend qe te merrte receptorin, mori pistoleten poshte jastekut dhe i qelloi vetes ne koke...

Vendin e trete e mban nje biznesmen amerikan, qe sapo kishte blere nje zyre ne qender te qytetit. Ai kishte ftuar aty te dashuren e vet dhe gjate kohes qe po i tregonte xhamat e forte te dritares, ata u thyen dhe biznesmeni ra nga kati i 73-te i nderteses...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Kuriozitete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Argėtim dhe Zbavitje :: Kafja e Forumit-
Kėrce tek: