Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Hipoksemia

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Hipoksemia   13/11/2007, 18:48

Hipoksemia

A. Pėrkufizim
Hipoksemi = ulje e oksigjenit nė gjak (ulje e PaO2).

B. Shkaqet
1. Ulja e sasisė tė oksigjenit nė ajėr, zakonisht nga ngjitja nė lartėsi.
2. Hipoventilimi
a. Pasojė e hipopnesė (pakėsim i shpeshtėsisė tė frymėmarrjes) ose e uljes tė kapacitetit vital.
b. Shkaqet e hipopnesė janė sėmundjet e sistemit nervor qendror, barnat (narkotikėt), traumat, infeksionet, etj.
c. Shkaqet e uljes tė kapacitetit vital janė ērregullimet neuromuskulore (sėmundja Lou Gehrig), kifoskolioza, obstruksioni i rrugėve tė ajrit, ose sėmundjet e parenkimės mushkėrore.
3. Shkaqet e vėshtirėsimit tė difuzionit janė zgjatja e distancės tė difuzionit (p.sh. fibroza) dhe pakėsimi i kohės tė difuzionit (rritja e prurjes tė zemrės, anemia).
4. Mospėrputhja midis ajrosjes dhe perfuzionit me gjak tė njė zone tė mushkėrisė shkaktohet nga embolizmi pulmonar dhe nga sėmundjet e parenkimės pulmonare.
5. Shuntet me kalim tė gjakut nga e djathta nė tė majtė bėjnė qė mushkėria tė anashkalohet dhe gjaku tė mos oksigjenohet; shkaqet e shunteve janė edema pulmonare, pneumonia, atelektaza, defektet e septumit interatrial ose interventrikular, pamjaftueshmėria e mėlēisė.

C. Paraqitja klinike
1. Simptomat: takikardi (simptomė me sensitivitet tė lartė), dispnea, takipnea; dispnea i paraprin takipnesė.
2. Shenjat: Rale e kėrkėllima nė sėmundjet e parenkimės, cianozė, gishtat si shkop daulleje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Hipoksemia
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: