Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 “ETNO ENGJUJT” nje “10-she” per pervjetor

Shko poshtė 
AutoriMesazh
AdmiraL
Webmaster
Webmaster
avatar

Male
Numri i postimeve : 1911
Age : 98
Location : World
Job/hobbies : Basketball
Humor : Mr Bean
Registration date : 13/11/2007

MesazhTitulli: “ETNO ENGJUJT” nje “10-she” per pervjetor   15/2/2008, 20:24

Genc Prelvukaj dhe Milot Hasangjekaj, dy te rinjte prishtinas qe u bashkuan ne grupin Etno Engjujt ne nje kohe mjaft te veshtire per rinine shqiptare te Kosoves, jo cdohere dine te jene te urte apo engjej. Pikerisht dhjete vjet me pare ata vendosen te formonin grupin, qe kryesisht kultivon muziken etnike te pershtatur kohes moderne.

Shpeshhere dine te jene engjej te rebeluar apo "dreqer te vegjel" qe shprehin mllefin e tyre me kenge "te helmatisura"... te cilat menjehere terhoqen vemendjen e qeverisjes nderkombetare ne Kosove, e cila pa pardon disa kenge te tyre i futi ne kutine e stampuar me shenjen “Ndal”.

"Kur u ndame ne te dy" eshte kenga e pare qe i bashkoi ne grup, kenge me elemente te etnosit shqiptar, prej nga edhe rrjedh emri i grupit te tyre. Me pese albume te botuara, shume koncerte, cmime e performanca, Etno Engjujt pa dyshim radhiten nder grupet dhe emrat me te suksesshem ne Kosove qe kane ndikuar shume ne zhvillimin e zhanrit rep dhe Hip Hop si ne Kosove, gjithashtu edhe ne Shqiperi.

“Etno Engjujt” sapo ka realizuar video-projektin me te ri “All night”. Kenga eshte pjese e albumit te fundit te grupit “10-she”, me te cilin ai ka shenuar 10 vjetorin e formimit, vjet. Muzika dhe teksti i kenges jane realizuar nga anetaret e grupit “Etno Engjujt” te cilet kete radhe kane zgjedhur te bashkepunojne me rep-grupin K-OS, Lyrical Son dhe vokalistin e grupit NRG, Besnik Caka. Video-klipi “All night” eshte realizuar nga produksioni kosovar “Pulla”. Fillimet e tyre ne muzike karakterizohen nga probleme sociale te kohes. Nje gje te tille e pohon edhe Genc Prelvukaj, “ Koha e veshtire per pune, gjendja e rende materiale, mungesa e vendeve dhe hapesirave per prezantime, koncertet e pakta, e shume e shume gjera tjera qe na kane mbetur ne kujtese qe kur kemi filluar kete rruge“. Nderkaq ndsjenja e fuqishme per tingullin, tradita, deshira. Por edhe mundesia per te shprehur mllefin ndaj gjendjes se rende per nje kohe te gjate, beri qe djemte te zgjidhnin muziken si clirim. Per ta muzika eshte jeta e perditshme e hedhur ne nota. “Momentalisht nuk me kujtohet asnje fjale apo shprehje qe te mund te shpreh ne menyre te sakte se cfare kuptimi ka muzika per mua. Mjafton te them se fle e zgjohem me te, drekoj e pushoj me te dhe punoj por edhe flas me te”, rrefen Genci.Si pjese e nje gjenerate te formuar me kete zhaner, duket se edhe “Etno Engjujt“ se kane pasur problem percaktimin. Si nje rryme aktuale, por edhe dicka qe ju dha mundesine per tu shprehur ne menyre me te gjate dhe me te sakte. Per sa i perket menyres sesi i ndajne detyrat ne grup Genci shprehet se punen kreative dhe teknike muzikore e ben vete, ndersa sa i perket teksteve, koheve te fundit merret edhe inkuadruar edhe une ne kete "muhabdhe tani jane te kombinuara. Gjerat qe kane te bejne me jeten e perditshme, gjerat qe na rrethojne dhe na varen gjithmone ne hunde jane teresia qe e perben thelbin e cdo motivi sa i perket aspektit tekstual, ndersa ne aspektin muzikor koheve te fundit, grupi eshte fokusuar ne muziken e vjeter dhe elementet qe na karakterizojne ne si popull. Tanime pas dhjete vjetesh “Etno Engjujt kane nje synim te qarte ne rrugetimin e tyre. Kualitet dhe depertim ne mase jane dy qellimet e djemve “engjellore“.

Albumet

"Dua te jetoj me mire" “ 2000,

"The dynasty" “ 2001 ,

"Etno engjujt" “ 2003, si dhe

"Vitamin E"“ 2005.

“10-she”


_________________
*AdmiraL* and «Hollywood»® - the World is MinE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://AdmiralhackeR.hi5.com
 
“ETNO ENGJUJT” nje “10-she” per pervjetor
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shtypi dhe Politika :: Show Biz-
Kėrce tek: