Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Zbulim paleontologjik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Zbulim paleontologjik   13/11/2007, 18:45

Zbulim paleontologjik

Ndėrsa puna pėr hapjen e njė rruge tė re, US 54 nė Uiēita tė shtetit Kansas vazhdonte, kazma hasi nė njė send tė rrallė. Ai ishte njė dhėmb mbi 3 metra i gjatė. Dhėmbi ka tė ngjarė qė tė ketė qėnė i njė mamuthi, pasi kjo lloj kafshe ka qėnė e pėrhapur nė rajonin e Kansasit rreth 20 mijė vjet mė parė. Por paleontologėt thonė se ka tė ngjarė qė dhėmbi tė jetė i njė mastodoni. Ata besojnė se zbulimi ėshtė me rėndėsi tė veēantė pasi dhembi u gjet nė njė vend tė ngritur dhe duket se ėshtė i vetėm. Kjo lė tė kuptohet se kafsha ishte vrarė nga gjahtarė, ēka do tė thotė se njerėzit ndodheshin nė kėtė rajon shumė kohė mė herėt sesa ishte menduar mė parė. Disa pjesė tė dhėmbit u coptuan kur u godit nga kazma. Punėtorėt lajmėruan muzeun aty pranė dhe punimet e rrugės menjėherė u ndėrprenė. Sė shpejti njė grup arkologėsh dhe paleontologėsh do tė fillojė gėrmimet. Megjithėse dhėmbė tė tillė janė gjetur nė pjesė tė tjera tė Kansasit, ky dhėmb ėshtė i pari qė zbulohet nė rajonin e Uiēitas.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Zbulim paleontologjik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: