Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Larja e duarve pakėson rastet e diaresė dhe pneumonisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Larja e duarve pakėson rastet e diaresė dhe pneumonisė   13/11/2007, 18:44

Larja e duarve pakėson rastet e diaresė dhe pneumonisė

Sėmundjet e diaresė dhe pneumonisė marrin shumė jetė fėmijėsh, veēanėrisht nė vendet e varfėra e nė zhvillim Por njė studim tregon se larja e duarve me sapun mund tė pakėsojė ndjeshėm mundėsinė e prekjes nga kėto infeskione. Sipas njė studimi botuar nė revistėn Lancet, fėmijėt qė i lajnė duart me sapun kanė 50 pėrqind mė pak gjasa tė preken nga diareja dhe pneumonia. 3 milionė fėmijė nėn moshėn 5 vjeē vdesin ēdo vit nga diareja dhe infeksionete rrugėve tė frumėmarrjes. Por studimi i kryer nga qėndra amerikane pėr kontrollin dhe parandalimin e sėmundjeve ofron njė zgjidhje tė mundėshme pėr zbutjen e kėtij problemi. Studimi u krye mes 600 familjeve nė njė rajon tė varfėr nė Pakistan. Ekspertėt u ofruan fėmijėve sapun dhe kėshilla tė pėrjavėshme pėr larjen e duarve. Pas njė viti, mjekėt panė se ata fėmijė qė ishin pjestarė tė familjeve qė iu dha sapun kishin njė nivel prekjeje nga diareja dhe pneumonia 50 pėrqind mė tė ulėt sesa fėmijėt e njė grupi tjetėr prej 300 familjeve qė nuk iu ofrua sapun. Nga studimi doli se larja e duarve me sapun pakėson 33 pėrqind mundėsitė e prekjes edhe nga infeksionet e lėkurės. Disa punonjės tė shėndetsisė mendojnė qė ky studim duhet zbatuar nė njė shkallė mė tė gjėrė dhe pėrpjekje tė mėtejshme duhen bėrė pėr pėrmirėsimine kushteve tė higjenės nė mbarė botėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Larja e duarve pakėson rastet e diaresė dhe pneumonisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: