Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Haki Stėrmilli (1895 - 1953)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Haki Stėrmilli (1895 - 1953)   9/2/2008, 16:34

Haki Stėrmilli (1895 - 1953)Midis tė paktėve prozatorė tė letėrsisė sė periudhės sė Pavarėsisė, Haki Stėrmilli ndonėse jo mė i shquari u bė njė nga mė tė njohurit me romanin "Sikur tė isha djalė". Haki Stėrmilli lindi nė Dibėr tė Madhe mė 1895. Pasi mbaroi gjimnazin e Manastirit i ushqyer me idetė e Rilindjes, ai u mor me veprimtari atdhetare. I detyruar nga mizoritė e shovinizmit serb, ai largohet nga vendlindja dhe vendoset me gjithė familjen nė Shqipėri. Mė 1920-24 mori pjesė nė lėvizjen demokratike shqiptare dhe u zgjodh sekretar i shoqėrisė "Bashkimi" pas vrasjes sė Avni Rustemit. Pas dėshtimit tė Revolucionit tė Qershorit Stėrmilli si shumė demokratė shqiptarė iku jashtė vendit.I ngarkuar me detyra politike, Haki Stėrmilli shkoi nė Jugosllavi, po aty u arrestua nga autoritetet serbe dhe iu dorėzua qeverisė sė Zogut, qė e dėnoi me burgim. Pas pushtimit tė vendit nga fashistėt ai u hodh nė lėvizjen nacional-ēlirimtare dhe u bė kryetar i Frontit Antifashist Nacionalēlirimtar tė qarkut tė Dibrės. Pas luftės ai u zgjodh deputet i Kuvendit Popullor dhe punoi si drejtor i Biblotekės Kombėtare. Vdiq nė vitin 1953.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Haki Stėrmilli (1895 - 1953)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Arti dhe Kultura :: Letėrsia-
Kėrce tek: