Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 FC Barcelona

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: FC Barcelona   9/2/2008, 02:16

FC Barcelona

Afaristi Hans Gamper i lindur ne Wintetur me 22 nentor 1877 ishte njeriu i cili vendosi qe te themelonte klubin futbollistik Barcelona, kur shpalli lajmerimin ne revistat lokale sportive me 22 tetor 1899 duke ftuar lojtaret qe ti bashkangjiten klubit.Gamper i njohur ne Barcelone si Joan shkoi ne kryeqytetin Katalonas ne vititn 1898 per arsye afariste dhe nje muaj pasi shpalli kete lajmerim me 29 nentor 1899 ai kryesoi takimin e pare te klubit ne Gimnas Sole.Se bashku me Gamperin ne kete takim historik morren pjese edhe Gualteri Wild Luis d'Osso Bartomeu Terradas etj.Themelet e klubit u vune ne kete takim edhe anglezi Gualteri Wild u zgjodh kryetar i pare i ketij klubi duke kombinuar detyrat e tij te ekzekutivit me aftesit e lojtarit pasi qe Wild sikur edhe themeluesit tjere ishe lojtari i pare edhe kryesor.Gjate 100 viteve klubi ka perjetuar momente te shkelqimit dhe tragjedis kohe te mire e te kqija fitore madheshtore edhe humbje katastofale. Secili nga keto momente ka kontribuar ne formesimin e Barcelones ne nje kulub apsolutisht unik siē eshte sot. Perveē se ka fituar ēmimin me te larte kontinental , Barcelona eshte gjithashtu ne poziten e lakmuar si klub i vetem ne Evrope qe ka marr pjes ne ēdo Kupe te Evropes qe nga viti 1955 viti i pare ku fitoi turneun.
FC Barcelona, ka fituar tri Kupa te Panaireve(tashe njohur Kupa UEFA)ne sezonin 1958 1960 dhe 1966. Natyrisht Barcelona mbreteron ne Spanje dhe ne Evrope dhe nje asnje ekip spanjoll nuk mund te barazohet me 24 titujt e kampionatit sa ka fituar Barcelona ne Copa Del Rey.Sa i perket liges se Spanjes Barcelona festoi pervjetorin shkekullor me 16 tituj te liges ne emer te vet. Dresat e para. Qe nga fillimi lojtaret veshin dresat e famshme kaltert e kuq.Ne fillim klubi mbante stemen e qytetit si demostrim te perkushtimit per qytetin.Me vone ne 1910 bordi vendosi qe ky klub ta kete stemen e vet . Loja e parė. Ne meēin e pare Barca luajti me nje ekip te perbere nga anglezet emigrant ne Bonanova.Ekipi anglez i cili perfshinte nje numer te lojtareve te Barces fitoi me rezultat 1-0. Terrenet e para. Kerkesat e para te Barces per te gjetur shtepi te perhershme i gjeti ata duke luajtur ne Hotel Cananovas(1900) la cerrtera d'Horte(1907) el carrer Muntaner (1905) dhe Carrer industria te cilat ishin terrenet e pare ne pronesi te klubit dhe kishin kapacitet prej 6.000 me tribun dy kateshe unike per ate kohe.Hapja zyrtare e terrenit u be me 14 mars 1909.

_________________
See I will Always Love the Reds so much We are the team nobody else can touch - Manchester RULE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
FC Barcelona
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Tė ndryshme :: Sporti dhe sportdashėsit-
Kėrce tek: