Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Mikroskop i ri pėr operacionet nė tru

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Mikroskop i ri pėr operacionet nė tru   13/11/2007, 18:31

Mikroskop i ri pėr operacionet nė tru

Njė aparaturė e re i ėshtė shtuar Neokirurgjisė. Aparati i mikroskopit “Pentro”, qė ka kushtuar 40 mijė euro, do tė bėjė tė mundur qė tė gjitha operacionet nė tru, palcė kurrizore dhe by-passet nė tė gjitha ndėrhyrjet. Mikroskopi bėn tė mundur zmadhimin deri nė 25 herė mė shumė tė vendit ku do tė kryhet operacioni. Sipas shefit tė Neokirurgjisė, Mentor Petrela, “nė ndėrhyrjet kirurgjikale toleranca ėshtė zero, prandaj duhet tė pėrcaktohet nė mėnyrė tepėr tė saktė vendi dhe pozicioni sesi do tė bėhet operacioni”. Mikroskopi “Pentra” ėshtė prodhim i vitit 2005 dhe me tė punojnė tė gjitha spitalet mė tė mira nė Europė dhe Amerikė. Por, megjithatė, nė vendin tonė ai do tė jetė njė aparaturė unikale. Sipas mjekėve specialistė, kjo aparaturė lejon, veē tė tjerash, edhe pėrcaktimin e imazheve nė njė tjetėr qendėr shėndetėsore. Numri i personave, tė cilėt kryejnė ndėehyrje nė tru, ėshtė gjithmonė nė rritje. Nėse nė vitin 1990 numri i operacioneve shkonte deri nė 250 ndėrhyrje nė vit, kohėt e fundit ai ka shkuar deri nė 1100 tė tilla. Aparati i mikroskopit ėshtė blerė me fondet e shtetit shqiptar, pas njė kėrkese tė vazhdueshme, qė vetė mjekėt neurokirurgė i kanė bėrė Ministrisė sė Shėndetėsisė. Falė kėsaj aparature rezultatet e operacioneve do tė jenė mė mira dhe numri i vdekjeve mė tė ulta. Teknologjia e kėtij mikroskopi ėshtė shumė e lartė, ai bėn tė mundur ndrajen e njė fije floku nė 100 pjesė. Kjo tregon se nuk do tė ketė mė asnjė pėrqindje gabueshmėrie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Mikroskop i ri pėr operacionet nė tru
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: