Albade.com
Pėrshendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma nė faqen tonė, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund tė identifikoheni qė tė merrni pjesė nė
diskutimet dhe temat e shumta tė forumit tonė.

- Nė qoftė se ende nuk keni njė Llogari personale nė forumin tonė, mund ta hapni njė tė tillė duke u Regjistruar
-Regjistrimi ėshtė falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

Me Respekt dhe Kėnaqėsi:
Staffi i Forumit Albania Server Forum

Vizitor tė nderuar dhe tė rrespektuar nėse dėshironi qė pop login tė mos shfaqet klikoni butonin DO NOT DISPLAY AGAIN
Albade.com


 
PortalPortal  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  ForumForum  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  KėrkoKėrko  identifikimiidentifikimi  
Mirė se vini nė forumin "www.Albania.bestgoo.com". Ju dėshirojm argėtim tė kėndshėm, kaloni sa mė mirė nė mesin tonė.

Share | 
 

 Presioni, neveritja dhe zemėrimi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
avatar

Male
Numri i postimeve : 3220
Age : 32
Location : I Don't now
Job/hobbies : I Don't now
Humor : I Don't now
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Presioni, neveritja dhe zemėrimi   13/11/2007, 18:30

Presioni, neveritja dhe zemėrimi


Presioni, neveritja dhe zemėrimi janė aspekte tė zakonshme tė reagimeve post traumatike. Mund tė ketė edhe simptome fizike duke pėrfshirė frymarrje tė dobėt, rrahje e zemrės me shpejtėsi, frym-marrje tė tepėrt, marramendje dhe tension nė muskuj. Provoni mėnyrat nė vijim pėr t’i zvogėluar simptomet fizike.

Nė mėnyrė qė t’i zvogėloni simptomet fizike ėshtė e dobishme nėse ia filloni menjėherė si tė vini re shenjave tė para tė tensionit.

Kur i vėni re shenjat tė para tė tensionit ju mund t’i ndaloni tė bėhen shumė tė shpeshta duke pėrdor mėnyra tė relaksimit. Disa njerėz relaksohen nga ushtrimet fizike, duke dėgjuar muzikė, shikuar televizor apo duke lexuar libėr.

Pėr tė tjerėt ėshtė mė e dobishme pėr t’i vijuar disa ushtrime. Klasat pėr joga (lloj tė ushtrimeve spitituale qė vjen nga hinduizmi qė pėrfshin frymmarje tė kontrolluar dhe meditim) apo relaksim mund tė jenė tė dobishme, apo mund tė ndėgjoni kaseta relaksuese. Kasetat relaksuese mund t’i kėrkoni nga mjeku juaj por edhe mund t’i bleni nė dyqan.

Relaksimi ėshtė njė aftėsi si ēdo gjė tjetėr kėshtu qė duhet tė mėsohet dhe kjo shkon gjatė. Ushtrimet nė vijim ju mėsojnė t’i relaksoni muskujt dhe shumė njerėz i gjejnė tė dobishme pėr tė zvogėluar nivelin e tensionit dhe ankthit.

Relaksimi i muskujve nė thellėsi – ėshtė mė e dobishme nėse i lexoni udhėzimet para se tė ia filloni nė mėnyrė pėr t’i mėsuar. Mė sė pari e gjeni njė vend tė qetė, tė ngrohtė dhe tė rehatshėm ku nuk do tė keni pengime. E bėni kėtė nė kohėn kur ndjeheni mė tė qetė. Shtrihuni, rehatohuni dhe i mbyllni sytė. Koncentrohuni nė frymarrjen tuaj pėr disa minuta. Merrni frymė ngadale dhe nė qetėsi duke marrė frymėn brenda dhe numroni deri nė tre dhe pastaj e qitni frymėn jashtė prapė duke numruar deri nė tre. I pėrsėritni vetėvetės fjalėn ‘qetėsi’ apo ‘relaksohu’ duke e qitur frymarrjen jashtė. Ushtrimet e relaksimit kalojnė nėpėr grupe tė ndryshme tė muskujve duke qenė nė tension dhe pastaj relaksoheni. Ju duhet tė merrni frymėn brenda kur jeni nė tension dhe relaksoheni kur e qitni frymėn jashtė. Filloni me duart tuaja e shtrėngoni njėrėn shumė dhe mendoni pėr tensionin qė e bėhet nė dorė.

Mendoni pėr tensionin nė dorėn tuaj pėr disa sekonda dhe pastaj e relaksoni dorėn. Vėni mendjen te ndryshimi i tensionit dhe relaksimit. Ju mund tė ndjeni nė dorė si shpim tė lehtė kjo do tė thotė qė relaksimi ia ka filluar tė zhvillohet.

E pėrsėritni tė njejtin ushtrim nė dorėn tjetėr.

Ēdoherė kur relaksoheni muskujt e njė grupi mendojnė se si ndjehen kur relaksohen. Mos u mundoni tė relaksoheni vetėm ta largoni tensonin. I lejoni muskujt tė relaksohen sa mė shumė qė mundeni. Mendoni pėr ndryshim qė e ndjeni kur muskujt janė tė relaksuar dhe kur janė nė tension. Tani e pėrsėritni kėtė me muskujt e tjerė nė trup. Ēdoherė i shtrėngoni pėr disa sekunda pastaj i relaksoni. Mendoni se si i ndjeni muskujt dhe pastaj i relaksoni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://albania.bestgoo.com
 
Presioni, neveritja dhe zemėrimi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Albade.com :: Shoqėria :: Shėndeti-
Kėrce tek: